Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski 242 Euro rocznie na głowę Polaka daje około 84 zł miesięcznie
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 31 maj 2018 08:25 Autor: Andreas

242 Euro rocznie na głowę Polaka daje około 84 zł miesięcznie

242 Euro rocznie na głowę Polaka daje około 84 zł miesięcznie Álvaro Millán/Flickr/CC BY-ND 2.0

Mamy szansę na duże zmniejszenie unijnych środków pomocowych. Z 80-kilku na 60-kilka miliardów Euro. To olbrzymia obniżka mechanizmów pomocy unijnej. Opozycja to przedstawia jako realny i wymierny rachunek dla Polski za rządy PiS, a z kolei rządzący widzą sprawę jako wynik naszego wzrostu gospodarczego i sukcesu. Jesteśmy bogatsi i się rozwijamy, więc dzięki temu ma nam rosnąć poziom życia i stajemy się zamożniejsi. 

Nie ma co tego komentować, ponieważ to klasyczna wydmuszka polityczna z obu stron. W praktyce, to wynik szeregu procesów, a przede wszystkim tej prostej okoliczności, że Unia będzie mniejsza o Wielką Brytanię, a to oznacza dużo składkowych środków mniej. Dodatkowo dochodzi zmiana priorytetów na wspieranie innowacyjności i pomocy dla imigrantów. W skrócie chodzi o wsparcie dla krajów Południa, głównie dla Włoch, gdzie problem z imigrantami w wyniku nieodpowiedzialności elit, zrodził postawy antyunijne i wrogie Europie, silnie populistyczne, nacjonalistyczne i sprzeczne z dotychczasową polityką Włoch. Tylko, że włoskiemu społeczeństwu nie można się dziwić.

Nasze przyzwyczajenie i oczekiwanie na dalszą pomoc rozwojową z Unii Europejskiej, to nic innego jak grantoza. Choroba administracji publicznej i polityków, która wyłącza myślenie o racjonalnym gospodarowaniu własnymi środkami. Generalnie im szybciej przestaniemy potrzebować wsparcia ze środków unijnych – tym lepiej. W ogóle najlepiej jest nie korzystać z żadnych cudzych środków pomocowych, ponieważ TO ZAWSZE JEST OGRANICZENIE SUWERENNOŚCI.

Przy czym Unia Europejska jest tak skonstruowana, że płatnicy netto, to najsilniejsze kraje, silnie korzystające na swoich inwestycjach wiążących gospodarczo i politycznie kraje słabsze, korzystające z dotacji. Idea wsparcia ze środków unijnych, prawie we wszystkich obszarach, w tym zwłaszcza w kluczowej polityce regionalnej ma na celu niwelowanie różnic w rozwoju. Dzięki temu nasza gospodarka przez lata miała istotne wsparcie finansowe na rozwój w zakresie najbardziej potrzebnych inwestycji. 

Kosztem tego układu jest dostęp do naszego rynku i korzyści jakie z tego wynikają dla firm, które nie płacą w Polsce podatków. W uproszczeniu płacą je swoim rządom, a te z kolei dzielą się z Komisją, która nas do tej pory szczodrze obdarowywała. 

Jeżeli jednak przeliczymy te pieniądze na głowę mieszkańca, bardzo łatwo można stwierdzić, że szału tutaj nie ma. Z ujawnionych przymiarek wynika, że Polska ma otrzymać Polska ok. 64,4 mld Euro (w cenach stałych z 2018) na realizację zadań z zakresu polityki spójności na lata 2021-2027. Jeżeli podzielimy 64,4 mld Euro przez 38 mln osób, to oznacza że przeciętnie na głowę otrzymujemy około 1694 Euro, co rocznie daje około 242 Euro rocznie na głowę Polaka.

Czy to jest dużo? Jeżeli zagregujemy te kwoty – to na pewno są kolosalne pieniądze, mające dla naszego kraju istotne znaczenie rozwojowe. Jednakże bądźmy realistami, to jest około 1000 zł rocznie na osobę rocznie, czyli około 84 zł miesięcznie.

Czy to są pieniądze o które trzeba się sprzedawać, oddawać własną gospodarkę na żer globalnej ekonomii? Co prawda nie bardzo mamy wyjście, jednak to jest stawka o której mówimy. To są pieniądze na pewno potrzebne i na pewno istotnie stabilizujące naszą gospodarkę. Jednak to nie są pieniądze mające znaczenie w randze racji stanu. Na pewno strategicznie są bardzo ważne, operacyjnie – w poszczególnych układach regionalnych to jest „być lub nie być” dla wielu inwestycji. W ujęciu jednostkowym jednak to nie jest kwota, która robiłaby wrażenie na 50% Polaków. Mamy około 25% społeczeństwa, żyjące w skrajnej nędzy za mniej niż 1000 zł miesięcznie, a to dla tych ludzi dużo.

W polityce najbardziej chodzi o przewidywalność i kalkulacje. Jeżeli skalkulujemy fundusze unijne, oczywiście uznając konieczne uproszczenia mniej więcej jak powyżej, to widać że to nie są kwoty rzucające nas na kolana. 

Im szybciej uda się nam wprowadzić mechanizmy pozwalające w ogóle na zrezygnowanie ze wsparcia z jakichkolwiek zewnętrznych środków pomocowych, tym szybciej będziemy w stanie odzyskać prawdziwą suwerenność. Na ile to jest możliwe w tych warunkach powiązań w ramach Unii Europejskiej, to już inna sprawa. Problem polega jednak na tym, że w tle tego wszystkiego co się dzieje we Włoszech, czy Hiszpanii i co widać już w Niemczech, to Unii Europejskiej może nie być. To, że dotrwa do 2027 roku wcale nie jest już takie pewne jak by to się mogło jeszcze wydawać rok lub dwa lata temu.


Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Czwartek, 31 maj 2018 10:03
alexjones.pl Informacje z Polski 242 Euro rocznie na głowę Polaka daje około 84 zł miesięcznie