Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Pismo SBB do Pana Marszałka w sprawie Komisji Śledczej ds. tzw. Afery Frankowej
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 27 czerwiec 2018 08:01 Autor: Andreas

Pismo SBB do Pana Marszałka w sprawie Komisji Śledczej ds. tzw. Afery Frankowej

Pismo SBB do Pana Marszałka w sprawie Komisji Śledczej ds. tzw. Afery Frankowej Matthew Hunt/Flickr/CC BY 2.0

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wysłało apel do Marszałka Sejmu z prośbą o poddanie pod głosowanie projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej mającej na celu zbadanie zachowania organów władzy publicznej, organów nadzoru finansowego i Narodowego Banku Polskiego, przede wszystkim w latach 2006 – 2015, w przedmiocie oceny legalności zawartych umów kredytów indeksowanych i denominowanych do obcych walut oraz zabezpieczenia sytuacji polskiego sektora bankowego przed negatywnymi skutkami wahań kursu franka szwajcarskiego względem złotówki.

Stowarzyszenie zwraca uwagę, iż projekt uchwały został złożony 3 listopada 2017 r. i do dnia dzisiejszego nie został poddany pod głosowanie. Tymczasem Parlament zwołuje nadzwyczajne posiedzenie w sprawie gospodarki odpadami.

SBB prosi, by sprawę ludzi pokrzywdzonych przez banki potraktować z tą samą uwagą, co priorytetową dla rządu kwestię śmieci.

Afera „frankowa” w skutkach jest większa niż afera GetBack, czy AmberGold. W tych sprawach działają odpowiednie organy a w tej sprawie 26,5 tys rodzin bezprawnie pozbawionych majątku czeka na decyzję Marszałka.

Według informacji przekazanych w ubiegłym tygodniu przez Komisję Nadzoru Finansów w ciągu ostatnich 10 lat banki wypowiedziały umowy kredytów tzw. “walutowych26,5 tys. rodzinom. Należy podkreślić, iż wypowiadanie umów przez banki następowało w większości z użyciem niekonstytucyjnych przepisów o Bankowym Tytule Egzekucyjnym. W tym przypadku wystąpiła nie tylko chciwość i nielegalne działanie podmiotów rynku finansowego ale także niezgodne z konstytucją działanie wymiaru sprawiedliwości.

Treść pisma w załączeniu

 Arkadiusz Szcześniak

Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

PDF pobierz – plik tutaj

 

 

 

 

 Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 27 czerwiec 2018 08:21
alexjones.pl Informacje z Polski Pismo SBB do Pana Marszałka w sprawie Komisji Śledczej ds. tzw. Afery Frankowej