Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polak może przymierać głodem, ale na auto go stać
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 25 lipiec 2018 10:18 Autor: Andreas

Polak może przymierać głodem, ale na auto go stać

Polak może przymierać głodem, ale na auto go stać Osmar Valdebenito/Flickr/CC BY-SA 2.0

Nasi rodacy mają więcej samochodów nawet od Niemców, Norwegów i Szwajcarów. Tak pokazują nowe statystyki Eurostatu.

Spośród mieszkańców dużych państw bardziej zmotoryzowani od Polaków są tylko Włosi i Finowie. Ale to w przypadku tych ostatnich jak najbardziej zrozumiałe. W końcu zmuszeni są pokonywać ogromne odległości w swoim zalesionym kraju. Ale to właśnie Polacy mają aż 571 samochodów na tysiąc mieszkańców.

Inne kraje Europy takim wynikiem nie mogą się poszczycić: Francuzi mają tylko 779 aut na 1 tys., Niemcy: 555, Wielka Brytania: 469, Hiszpania: 492, Litwa: 456, Grecja: 479. Najmniej aut jeździ po krajach bałkańskich (Serbia, Albania, Czarnogóra, Bośnia: 190) oraz po Turcji (142).

Nasza przewaga tkwi w tym, że auta kupujemy tanio: najczęściej sprowadzamy je zza zachodniej granicy — czyli z Niemiec. Odkupujemy te w dobrym stanie i te wymagające wyklepania, przyjeżdżające do kraju na lawecie. Polak szybko zwietrzył realną korzyść wynikającą ze strefy Schengen.

Jak podaje money.pl, „już w 2005 roku z 6,7 mln aut ponad 10-letnich zrobiło się u nas nagle 7,5 mln. W 2008 roku liczba wiekowych aut przekroczyła 10 mln, a w 2015 — 15 mln. Obecnie jeździ ich prawdopodobnie 16 mln. Niemiec płakał i sprzedawał, a Polak w końcu miał czym jeździć, bo było go stać. Ponad 10 lat ma u nas aż 73 proc. aut".

7,3 miliona polskich samochodów jest już „pełnoletnia", a nawet zbliża się do dwudziestki. To również europejskie dane: co trzecie auto na naszych drogach jest już „staruszkiem na kółkach". Tak starą flotą nie jeździ prawie nikt, no chyba że Turcja i Estonia. Nie jest też wiele lepiej w Finlandii i na Malcie, ale nadal „gruchotów" jest tam mniej niż nad Wisłą.

Dla odmiany w Niemczech prawie nie uświadczymy samochodowych emerytów — jest ich tylko około 6 procent. Prawie wcale nie ma ich za to w Słowenii, Danii i Wielkiej Brytanii. Zjednoczone Królestwo bardzo dba o to, by nie wpuszczać starych samochodów do miast: w efekcie jeździ ich zaledwie 1,9 proc. ze wszystkich tamtejszych pojazdów.

A które auta cieszą się największym powodzeniem wśród Polaków? Najczęściej kupujemy Volkswagena Golfa i Skodę Octavię oraz Fabię. Ostatnio do czołówki przebiła się miejska Toyota Yaris. Na polskich ulicach często można też spotkać Opla Astrę.

Nasi rodacy wychodzą z założenia, że nowy samochód w ciągu pierwszych trzech lat użytkowania traci połowę swojej wartości. Już po wyjechaniu z salonu traci natomiast 10 procent. A cena nawet najtańszego nowego samochodu w Polsce oscyluje wokół 40 tysięcy złotych. Zakup auta używanego wydaje się zatem najbardziej opłacalnym i uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem.

Szkoda tylko, że wciąż musimy nasze „używki" naprawiać.

Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 25 lipiec 2018 11:20
alexjones.pl Informacje z Polski Polak może przymierać głodem, ale na auto go stać