Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Najważniejsze pytania w polskiej polityce
Kategoria: Informacje z Polski   Poniedziałek, 30 lipiec 2018 02:03 Autor: Andreas

Najważniejsze pytania w polskiej polityce

Najważniejsze pytania w polskiej polityce Piotr Drabik/Flickr/CC BY 2.0

Na podstawie moich obserwacji są dwa, ale prawie nikt nie chce ich otwarcie postawić. Pierwsze brzmi czy to prawda, że Jarosław Kaczyński ma raka trzustki? A drugie jest po części odpowiedzią na pierwsze i jest pytaniem o to, kiedy Kaczyński umrze.

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że od czasów śmierci Konstantego Czernienki, pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, tak wielu w Polsce nie czeka na śmierć tego, od którego zależy los tak wielu. Tej śmierci wyczekują nie tylko przeciwnicy polityczni Kaczyńskiego, ale również ci w jego obozie politycznym, mający nadzieję, że po odejściu lidera PiS-u będą mogli rozpiąć skrzydła. Z ewentualnym odejściem Kaczyńskiego jest też wiele obaw. Boją się tego wszyscy mierni, bierni, ale wierni, którzy pracę, zarobki i pozycję społeczną zawdzięczają dojściu PiS-u do władzy, co oczywiście nie jest tożsame z talentami i kwalifikacjami.

Ciekawe na ile powstająca atmosfera na tle stanu zdrowia Kaczyńskiego jest podobna do tej kiedy w 1935 roku wiedziano, że odchodzi Józef Piłsudski? W XX wieku w Europie były dwa modele odchodzenia polityków, którzy wywierali przemożny wpływ polityczny na sytuację swoich krajów. Pierwszy to Konrad Adenauer, Karol de Gaulle i Winston Churchill. Odejście tych mężów stanu nie powodowało chaosu politycznego i nie osłabiało funkcjonowania państwa. W drugim modelu do którego zaliczyłbym głównie Piłsudskiego i Józefa Stalina, odejście takich przywódców powoduje nasilenie walki wewnętrznej o władzę i w efekcie osłabienie pozycji państwa. Oczywiście nie porównuję Kaczyńskiego do wymienionych polityków. Zarówno w dobrym, jak i w złym bardzo daleko mu do nich. Jednak sytuacja w Polsce zrobiła się taka, że jesteśmy skazani na ten drugi, moim zdaniem zdecydowanie gorszy model.

Świadczy to o słabości struktur państwa i braku rozwoju świadomości politycznej co najmniej bardzo dużej części społeczeństwa. Z Jarosławem Kaczyńskim miałem okazję parę razy przeprowadzić poważne rozmowy polityczne. To i inne jego wypowiedzi nie pokazują, że ma jakąś oryginalną, całościową wizję porządku politycznego, ustrojowego czy tym bardziej gospodarczego w Polsce.

Tym bardziej należy z obawą oczekiwać jego odejścia. Słabe struktury państwa, dodatkowo teraz szarpane na strzępy, pokazują, że chodzi niemal wyłącznie o władzę dla władzy. Obawiam się, że tylko to będzie niepisanym politycznym testamentem tego wybitnego polityka bez realnych osiągnięć w budowaniu silnego i stabilnego państwa Polskiego. Poza tym szczerze życzę Jarosławowi Kaczyńskiemu zdrowia, czego nie należy mylić z utrzymywaniem władzy.

Andrzej Szlęzak
fot. wp.tvŹródło: Myśl Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 30 lipiec 2018 02:35
alexjones.pl Informacje z Polski Najważniejsze pytania w polskiej polityce