Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Zdziwieni wzrostem cen energii?
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 02 sierpień 2018 07:08 Autor: Andreas

Zdziwieni wzrostem cen energii?

Zdziwieni wzrostem cen energii? Eelke/Flickr/CC BY 2.0

Zdziwieni wzrostem cen energii? Nagle media zawyły jednym głosem, że skutkiem rządowej strategii a właściwie braku strategii w sektorze energetyki i jej dystrybucji będzie wzrost cen. Normalnie odkryli koło czy co? Przecież portale branżowe piszą o tym już z 10 lat lub dłużej. My także o tym pisaliśmy wiele razy zwłaszcza w kontekście elektrowni jądrowych i wykorzystania technologii jądrowej do dodatkowych celów. Tylko co z tego jeżeli w ogóle nie ma dyskusji o tych sprawach w kraju?

Problemem przesądzającym o naszych kłopotach energetycznych jest monokultura spalania węgla. To nie jest paliwo przyszłości, a jego spalanie dla uzyskania ciepła to marnowanie jego potencjału. Wmawianie ludziom, że węgiel to bezpieczeństwo energetyczne ma tylko ten sens jeżeli uda się go importować z Rosji lub walczących z ukraińskim faszyzmem powstańczych republik ludowych Doniecka i Ługańska (to opisanie faktów).

Nie da się zrozumieć powodów dla których wszystkie kraje w regionie mają energetykę jądrową, tylko my nie? Węgrzy rozbudowują swoją elektrownie w oparciu o rosyjską technologie i za rosyjskie pieniądze. Białoruś właśnie kończy imponujący obiekt, a polskie reaktory z Żarnowca sprzedano po cenie złomu. Nikt za to nie odpowiedział, a szkoda… Mielibyśmy nie tylko energię, ale przede wszystkim możliwość samodzielnej produkcji wkładu do broni jądrowej. Proszę Państwa – NIE MA PRZYPADKÓW W TAKICH SPRAWACH, PO PROSTU ICH NIE MA. NIE ZDARZAJĄ SIĘ.

Podobnie fascynujące jest to dlaczego w naszym kraju nie ma możliwości rozwijania energetyki odnawialnej. Oczywiście wiatraki straszą ptaki, a drgania i wibracje są uciążliwe jednak kominy elektrociepłowni to nie są zielone płuca Polski… Jeżeli prześledzimy ustawodawstwo a właściwie jego ewolucję na przestrzeni ostatnich lat ze słynnym gazem “głupkowym” włącznie to po prostu mózg staje i odmawia współpracy. Zwłaszcza, że w Niemczech się da i duża część tego, co tam się da jest wytwarzane u nas lub montowane przez naszych fachowców.

We wszystkich tych zagadnieniach szokuje postawa mediów. Właśnie się obudziły, ze zdziwieniem kilkulatka. Ceny energii elektrycznej i energii w ogóle wzrosną i to znacznie. Media kosztują, a przesył również nie dzieje się za pomocą modlitwy…

Energetyka wymaga stałej troski i ciągłych inwestycji. Mówimy o wielkich pieniądzach, które trzeba wykładać stale. My niestety pozwoliliśmy sobie na zapaść technologiczną, a przerwanie inwestycji w Żarnowcu zatrzymało nasz system w ewolucji, czyniąc go skazanym na węgiel.

Problemy z węglem są dwa. Po pierwsze nie lubi go Unia Europejska i po drugie jest bardzo drogi w wydobyciu głębinowym. To są dwie orientacje strategiczne z którymi nie możemy sobie poradzić. Nie ma rozwiązania tych problemów bez odejścia od węgla. Będzie to proces długotrwały i kosztowny, tylko najpierw trzeba mieć strategię i zrobić pierwszy krok.

Przy niewykorzystywanym potencjale naszego rolnictwa, bez większego wysiłku moglibyśmy zapewnić sobie około 30% pokrycia ogólnego bilansu energetycznego, zwłaszcza w lokalnych układach użycia. Dlaczego to się nie dzieje? Jeżeli lobby węglowe ma interes w sprzedaży węgla, a lobby rolne w braniu dotacji za nieuprawianie niczego, to jak ma się udać?

Doczekamy czasów, że nasz kraj będzie importował prąd elektryczny z zagranicy. To jest już w zasadzie nieuchronne. Jak do tego mają się bajki o suwerenności i wstawaniu z kolan?Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 02 sierpień 2018 07:48
alexjones.pl Informacje z Polski Zdziwieni wzrostem cen energii?