Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 03 sierpień 2018 07:09 Napisał

Polski CD Projekt odprowadził w ub.r. do budżetu większy podatek CIT niż wszyscy zagraniczni giganci IT razem wzięci!

Polski CD Projekt odprowadził w ub.r. do budżetu większy podatek CIT niż wszyscy zagraniczni giganci IT razem wzięci! liz west/Flickr/CC BY 2.0

Taka ciekawostka - działające na terytorium naszego kraju: IBM Polska, Microsoft Polska, Oracle Polska, SAP Polska i Enterprise Services odprowadziły w 2017 roku do budżetu łącznie 27 mln zł podatku CIT (warto przy tym zauważyć, że IBM Polska oraz Oracle Polska nie zapłaciły ani złotówki, bowiem oficjalnie wykazały stratę). Po drugiej stronie mamy polski CD Projekt, który sam jeden odprowadził 45,8 mln zł, czyli o blisko 70 proc. więcej niż wszystkie wyżej wymienione zagraniczne giganty IT razem wzięte!

Firma IBM Polska w 2017 roku osiągnęła w naszym kraju 935,4 mln zł przychodów. To wszystko jednak na nic, skoro koszty uzyskania tego przychodu wyniosły aż 965,8 mln zł. To oznacza, że z podatkowego punktu widzenia spółka ta miała stratę i nie musiała zapłacić jakiegokolwiek podatku dochodowego CIT.

Podobnie rzecz się miała w przypadku drugiego giganta IT działającego na naszym rynku, tj. spółki Oracle Polska. Firma ta w 2017 roku osiągnęła przychody na poziomie 590 mln zł, jednak koszty uzyskania przychodu były większe i wyniosły 593,2 mln zł. Efekt? - Podatkowa strata i brak konieczności płacenia podatku CIT.

Pisałem o tym jakiś czas temu, ale w kontekście wspomnianych wyników nie zaszkodzi powtórzyć, że współczesna inżynieria finansowa umożliwia takie zarządzanie przychodami, którego efektem będzie minimalizacja konieczności płacenia jakichkolwiek podatków dochodowych. Aby osiągnąć ten cel należy sztucznie generować dodatkowe koszty działalności, które obniżają podstawę opodatkowania. Zagraniczni właściciele firm działających w Polsce często stosują różnego rodzaju opłaty licencyjne, umowy doradztwa lub pożyczki, których obsługa kosztuje grube miliony złotych. Efekt jest taki, że zmniejsza się podstawa do opodatkowania spółki-córki w Polsce, a finansowe owoce działalności płyną bezpośrednio do central danych firm ulokowanych za granicą.

Czy takie działania mogły występować również w przypadku wspomnianych IBM Polska oraz Oracle Polska, które za 2017 rok wykazały przychody niższe od kosztów ich powstania (innymi słowy odnotowały stratę)? Dziennikarz "Pulsu Biznesu" próbował się w tej sprawie skontaktować z obiema firmami. W odpowiedzi uzyskał odpowiedź, że zarówno IBM Polska oraz Oracle Polska nie komentują wyników finansowych osiąganych w naszym kraju.

 

Źródło: Indywidualne dane podatników CIT (Mf.gov.pl)
Źródło: Giganci IT płacą gigapodatki... gdzie indziej (Pb.pl)

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)