Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Nowy trend w polskiej gospodarce: biznes żeruje na pracy więźniów
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 08 sierpień 2018 08:06 Autor: Andreas

Nowy trend w polskiej gospodarce: biznes żeruje na pracy więźniów

Nowy trend w polskiej gospodarce: biznes żeruje na pracy więźniów Richard Gillin/Flickr/CC BY-SA 2.0

W sytuacji niedoborów siły roboczej na rynku pracy kapitalistom nie wystarcza obciążanie zatrudnionych większą ilością pracy i odmawianie im urlopów. Coraz częściej korzystają z pracy więźniów.

Osoby przebywające w zakładach penitencjarnych są zatrudniane najczęściej przez firmy zajmujące się produkujące meble – podaje portal Money.pl. Na ich pracy korzysta nie tylko biznes prywatny, ale i spółki skarbu państwa, przeważnie Poczta Polska, dla której w całej Polsce tyra 560 więźniów. Wykonują pracę fizyczną: załadunek, rozładunek paczek i ich sortowanie.

Od 2015 r. liczba więźniów pracujących dla firm i instytucji zewnętrznych szybko rosła. Coraz więcej z nich pracuje też odpłatnie, chociaż na rękę otrzymują za to grosze. Trzy lata temu pracowało niecałe 7 tys. osadzonych, a ponad 3 tys. robiło to odpłatnie. Ubiegłoroczne dane mówią już o prawie 10 tys., a za pieniądze zatrudnionych jest ponad 8 tys.

Rzeczniczka Służby Więziennej podkreśla, że więźniowie to karni, zdyscyplinowani pracownicy, co na pewno jest czynnikiem zachęcającym biznes to korzystania z ich pracy w sytuacji, gdy mierzy się z nasiloną falą strajków w Polsce – w 2017 odbyło się ich 1,5 tys. Ludzie pozbawieni wolności raczej się nie zbuntują.

Praca zarobkowa więźniów to jednak skandaliczny wyzysk dokonywany ręką zarówno prywaciarzy jak i państwa. Najczęściej zarabiają oni pensję minimalną, ale z tego, co otrzymają, część idzie na różne fundusze penitencjarne i postpenitencjarne, jak również na Fundusz Rozwoju Przywięziennych zakładów pracy, które rosną jak grzyby po deszczu. Bardzo często więźniom na rękę zostaje zaledwie 500 zł.

Dla kapitału to z kolei złoty interes. Polityka państwa aktywnie zachęca biznes do zatrudniania osadzonych w zakładach karnych. Rzeczniczka informuje, że właściciele firm mogą liczyć na ryczałt wynoszący 35 proc. sumy płac wypłacanych przez nich więźniom. Dostępne są dla nich specjalne pożyczki, a nawet dotacje. Nic dziwnego, że przy zakładach penitencjarnych powstają coraz częściej całe hale produkcyjne. Wygląda na to, że firmy uczą się powoli zastępować wyzysk zwykłych pracowników ultra-wyzyskiem więźniów.


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 08 sierpień 2018 11:17
alexjones.pl Informacje z Polski Nowy trend w polskiej gospodarce: biznes żeruje na pracy więźniów