Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 10 sierpień 2018 08:11 Autor: Andreas

Kolejne pieniądze na rozwój niemieckiej sieci handlowej w Polsce. Tym razem od unijnej instytucji finansowej.

Kolejne pieniądze na rozwój niemieckiej sieci handlowej w Polsce. Tym razem od unijnej instytucji finansowej. Flazingo Photos/Flickr/CC BY-SA 2.0

Europejski Bank Inwestycyjny, który jest instytucją finansową Unii Europejskiej, udzielił sieci Kaufland Polska pożyczkę o wartości 100 mln euro na przeprowadzenie modernizacji 50 sklepów w Polsce.

Przypomnijmy, że wcześniej właściciel Kauflanda oraz Lidla (niemiecka Grupa Schwarz) otrzymał prawie miliard dolarów pożyczki od Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wówczas chodziło o „zapewnienie mieszkańcom Europy Środ.-Wsch. dostępu do produktów, których nie mieliby szansy inaczej zdobyć” (sic!).

Portal dlahandlu.pl ustalił, że niemiecka sieć sklepów Kaufland Polska otrzymała pod koniec czerwca b.r. pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 100 mln euro. Pieniądze mają być przeznaczone na modernizację wyposażenia oraz podwyższenie efektywności energetycznej 50 sklepów Kaufland znajdujących się na terytorium naszego kraju.

Okazuje się, że to nie pierwsze wsparcie sieci handlowej należącej do niemieckiej Grupy Schwarz przez międzynarodową instytucję finansową.

W 2015 roku brytyjski dziennik „The Guardian” opublikował materiały, z których wynikało, że Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) pożyczyły w latach 2003 – 2014 blisko miliard dolarów właścicielowi niemieckich sieci handlowych Lidl i Kaufland w celu ekspansji w krajach Europy środkowo-wschodniej.

Kuriozalnie brzmiało tłumaczenie przedstawicieli EBOiR w sprawie udzielonych Grupie Schwarz pożyczek (EBOiR pożyczył łącznie 700 mln dolarów). – „Daliśmy im kredyt. Oni, owszem, byli raczej agresywną nastawioną na zysk firmą, ale z drugiej strony dawali ludziom dostęp do produktów, których nie mieliby oni szansy inaczej zdobyć” (sic!).

W lipcu 2016 roku EBOiR przyznał Grupie Schwarz kolejne 100 mln euro pożyczki na wsparcie ekspansji i rozwoju działalności sieci Kaufland w Polsce. Według specyfikacji pożyczki, środki zostały przeznaczone m.in. na „kwestie związane z ochroną środowiska, zdrowia, bezpieczeństwa pracy i operacjami w sklepach a także społeczną odpowiedzialnością biznesu”.

Efekt wspomnianych pożyczek był taki, że zarówno Kaufland, jak i Lidl w sposób istotny przejęły udziały na polskim rynku handlu detalicznego. Preferencyjne, wielomilionowe pożyczki z Banku Światowego, EBOiR a teraz EBI, to z pewnością był, jest i będzie dodatkowy bodziec do dalszej ekspansji kosztem innych sieci handlowych.

W ubiegłym roku sieć Kaufland (podatkowo występująca jako „KAUFLAND OST-EUROPA BETEILIGUNGSGESELLSCHAFT GMBH”) odnotowała w Polsce przychody na poziomie 10,34 mld zł. Z kolei sieć sklepów Lidl (podatkowo występująca jako „FRF-BETEILIGUNGS-GMBH”) miała 14,44 mld zł przychodów.

Za:
Kaufland z kolejną pożyczką na 100 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (DlaHandlu.pl)
Lidl has received almost $1bn in public development funding (TheGuardian.com)

Źródło:  Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 10 sierpień 2018 08:56