Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Kolejny absurd dekomunizacji: miecze grunwaldzkie do rozbiórki. „Symbol sił prosowieckich”
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 14 wrzesień 2018 07:03 Autor: Andreas

Kolejny absurd dekomunizacji: miecze grunwaldzkie do rozbiórki. „Symbol sił prosowieckich”

 Miecze Grunwaldzkie Miecze Grunwaldzkie Wikimedia Commons Public Domain

Ktokolwiek myślał, że dekomunizacja w wydaniu Instytutu Pamięci Narodowej sięgnęła już granic absurdu, mylił się. Zdejmowano już co prawda tablicę pamiątkową w miejscu urodzenia Róży Luksemburg, próbowano likwidować m.in. ul. Limanowskiego, “najlepsze” jednak dopiero przed nami. IPN do rozbiórki przeznaczył “miecze grunwaldzkie” w woj. zachodniopomorskim. Instytut nie ma wątpliwości: propagują komunizm

Strażnicy antykomunistycznej prawomyślności przeznaczyli do likwidacji trzy pomniki w formie nawiązującej do słynnych w gminie Mirosławiec wzniesione w czasach Polski Ludowej. Formą nawiązują one do słynnych “dwóch nagich mieczy” przesłanych królowi Jagielle przez Wielkiego Mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena tuż przed bitwą pod Grunwaldem. Jeden z pomników stoi w samym Mirosławcu, drugi przy drodze do Kalisza Pomorskiego, trzeci przy drodze krajowej nr 22. Wszystkie upamiętniają historyczne zwycięstwo wojsk polsko-litewsko-ruskich nad Zakonem Krzyżackim w 1410 r., które władze PRL chętnie podkreślały w swojej polityce historycznej, zwłaszcza w czasach, gdy I sekretarzem był Władysław Gomułka. Podobne “miecze grunwaldzkie” stanęły wówczas w wielu miejscach na Ziemiach Odzyskanych.

Co zatem nie podoba się nacjonalistom na garnuszku państwa? To dzieło “sił pro-sowieckich”, czyli zdecydowanie niewłaściwe upamiętnienie Grunwaldu. Tłumaczy to pismo, jakie IPN skierował do burmistrza GDDKiA w Szczecinie. Czytamy w nim:

“(…)Miecze mają formę nadaną przez prosowiecką Gwardię Ludową (…) Tym samym symbol ten był wytworem sił prosowieckich, które w sposób siłowy i w oparciu o Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich przejęły władze w Polsce tworząc tzw. władze ludową. (…) Wśród odznaczonych Krzyżem Grunwaldu były osoby tworzące Polskę Ludową m.in. Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Konstanty Rokossowski i Wanda Wasilewska. Dlatego w opinii IPN omawiane pomniki w sposób oczywisty kojarzą się z okresem Polski Ludowej.”

To przykład typowej już dla Insytutu argumentacji, próbującej jako niedopuszczalne przedstawić dowolne skojarzenie z PRL. Treść pisma i ujawnił na swoim profilu facebookowym burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik. Wyraził jednocześnie sprzeciw wobec decyzji IPN i zaapelował do mieszkańców o pomoc w powstrzymaniu rozbiórki pomników. Głosy ze strony mieszkańców gminy wskazują na jednoznaczne poparcie punktu widzenia burmistrza i całkowity brak akceptacji dla decyzji IPN. Wśród komentarzy pojawiły się ironiczne pytania: czy pod Grunwaldem walczyli komuniści? Czy IPN przymierza się też do rozbiórki miejscowej szkoły wybudowanej “za komuny”? Czy bloki z wielkiej płyty też zostaną zburzone?

Dzisiaj pojawiła się – na razie niepotwierdzona – informacja, że opór społeczny dał pewien rezultat i przynajmniej jeden z pomników będzie mógł pozostać na swoim miejscu, o ile zostaną na nim wprowadzone pewne zmiany, które uczynią go prawomyślnym. Szczegóły na razie nie są znane.

 


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 14 wrzesień 2018 08:13
alexjones.pl Informacje z Polski Kolejny absurd dekomunizacji: miecze grunwaldzkie do rozbiórki. „Symbol sił prosowieckich”