Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Puszcza Białowieska: sprawdzają, czy minister realizuje zalecenia UNESCO
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 26 wrzesień 2018 09:11 Autor: Andreas

Puszcza Białowieska: sprawdzają, czy minister realizuje zalecenia UNESCO

Puszcza Białowieska: sprawdzają, czy minister realizuje zalecenia UNESCO summa/PixaBay/CC0 Creative Commons

Dziś eksperci z UNESCO i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), którzy przyjechali do Puszczy „na kontrolę” spotkają się z przedstawicielami samorządu i organizacji pozarządowych. Sprawdzą, czy minister środowiska realizuje zalecenia UNESCO z ubiegłorocznego szczytu w Krakowie.

– W lipcu zeszłego roku UNESCO wezwało Polskę m.in. do natychmiastowego zatrzymania wycinki w najstarszych częściach lasu. Reakcją ówczesnego ministra Jana Szyszki było przyspieszenie wyrębów Puszczy Białowieskiej. Lasy Państwowe wycięły w zeszłym roku powierzchnię puszczy przekraczającą 700 boisk do piłki nożnej, z czego ponad połowę w chronionych starodrzewiach. Najbardziej intensywne pozyskanie drewna miało miejsce w szczycie okresu lęgowego ptaków – oświadczył w rozmowie z „GW” Adam Bohdan z Fundacji „Dzika Polska”. I zapowiedział, że pokaże ekspertom z UNESCO efekty pracy ministra: te są według ekologów zerowe.

– Minister Kowalczyk przez dziewięć miesięcy urzędowania nie zrobił nic, aby ją lepiej chronić i naprawić karygodne błędy swojego poprzednika – twierdzą przedstawiciele Koalicji dla Puszczy. Nie opracowano kryteriów zezwalających na cięcia w ramach bezpieczeństwa. Nie zrobiło tego do tej pory ani ministerstwo ani odpowiednie nadleśnictwa, choć zarówno UNESCO jak i Trybunał Sprawiedliwości UE wskazywały na taką potrzebę, by uniknąć nadużywania harwesterów i niszczenia cennych drzewostanów.

Misja UNESCO ocenia rozmiary dewastacji lasu.

– Ta wizyta powinna być dla Henryka Kowalczyka impulsem do podjęcia ostatecznej decyzji, czy chce chronić światowe dziedzictwo ludzkości w zgodzie z wiedzą przyrodniczą i najwyższymi standardami, czy woli kontynuować kierunek obrany przez swojego skompromitowanego poprzednika – mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.

– Minister Kowalczyk pokazał, że nie interesuje go realna ochrona światowego dziedzictwa. Nie tylko nie uchylił aneksu do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, bezprawnie zwiększającego wycinkę, ale również dał zielone światło, by podobne aneksy przygotowały dwa pozostałe puszczańskie nadleśnictwa. Nie przeszkodził także wyasfaltowaniu drogi narewkowskiej przez środek Puszczy – dodał Radosław Ślusarczyk z Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot.

Rok temu podczas sesji w Krakowie komitet UNESCO przyjął decyzję w sprawie Puszczy Białowieskiej, wskazując, że działania ministra Jana Szyszki groziły utrzymaniu przez Puszczę statusu Światowego Dziedzictwa Wśród zaleceń znalazły się m.in. natychmiastowe zaprzestanie wycinki oraz prośba o przygotowanie priorytetowo planu zarządzania zapewniającego realną ochronę obszaru Światowego Dziedzictwa.

 

Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 26 wrzesień 2018 13:25
alexjones.pl Informacje z Polski Puszcza Białowieska: sprawdzają, czy minister realizuje zalecenia UNESCO