Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Taśma Morawieckiego to intryga Niemiec, czy może raczej zemsta Zbigniewa Ziobry?
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 06 październik 2018 10:06 Napisał

Taśma Morawieckiego to intryga Niemiec, czy może raczej zemsta Zbigniewa Ziobry?

Taśma Morawieckiego to intryga Niemiec, czy może raczej zemsta Zbigniewa Ziobry? hapal/Flickr/CC BY-ND 2.0

Media, w których często publikowane są reklamy spółek Skarbu Państwa, "zalały" nas wczoraj narracjami, jakoby za odpaleniem taśm Morawieckiego miały stać niemieckie służby. Jak dla mnie równie prawdopodobne jest jednak to, że za ujawnieniem nagrania (na którym obecny premier RP deklaruje się udzielić "jednorazowego wsparcia" politykowi PO i byłemu ministrowi skarbu Aleksandrowi Gradowi) stoją ludzie z resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, a cała akcja to element brutalnej walki o władzę wewnątrz obozu rządzącego. Kto na tym zyska, a kto straci?

Tajemnicą poliszynela jest to, że Mateusz Morawiecki nie cierpi jednej osoby w swoim rządzie - Zbigniewa Ziobry. Z resztą z wzajemnością. Zaczęło się jeszcze za czasów Beaty Szydło, kiedy obaj panowie toczyli bój o przejęcie "kontroli" nad PZU (a później także nad bankiem PEKAO). Morawiecki wówczas przegrał (to ludzie od Ziobry finalnie obsadzili PZU), ale tylko dlatego, że za szefem resortu sprawiedliwości stanęła premier Beata Szydło.

Dziś układ sił się nieco zmienił. To Morawiecki jest premierem i to on ma więcej do powiedzenia w obozie Zjednoczonej Prawicy. Wiedząc jednak doskonale, że o wszystkim i tak decyduje "naczelnik", obecny premier donosi do Kaczyńskiego. Morawiecki oskarża Ziobrę o sypanie piachu w rządowe tryby, granie na siebie i organizowanie niepotrzebnych przecieków do mediów (takim "sypaniem piachu" ma być m.in. wszczęte z inicjatywy Ziobry śledztwo dotyczące kredytów walutowych udzielanych przez bank BZ WBK za czasów, kiedy jego prezesem był Morawiecki).

Kaczyński doskonale zdaje sobie jednak sprawę, że bez Ziobry i jego Solidarnej Polski nie będzie miał większości w Sejmie. Efekt jest taki, że wsłuchuje się uważnie w skargi Morawieckiego, przyznaje mu nawet racje, ale na grzecznościowych gestach i kurtuazji poprzestaje. W rzeczywistości nic z Ziobrą zrobić nie może, a być może nawet... nie chce. Lider PiS wielokrotnie wszak już pokazywał, że lubi mieć w swoim obozie wrogie frakcje zarządzane przez ambitnych konkurentów. Dzięki trzymaniu przy sobie z jednej strony Morawieckiego, a z drugiej Ziobry, może skutecznie dzielić i rządzić, wykorzystując sprytnie ich wzajemne animozje i oczekiwania.

Teraz wypłynęła sprawa "taśmy Morawieckiego". Warto podkreślić, że oficjalnym źródłem "wycieku" jest wymiar sprawiedliwości. Dziennikarze zdobyli nagrania przeglądając akta sprawy w sądzie. A to znaczy, że dostęp do nich miała wcześniej prokuratura, na której czele stoi dziś nie kto inny, jak Zbigniew Ziobro. Nie można zatem wykluczyć, że ludzie z resortu sprawiedliwości dali "cynk" odpowiednim dziennikarzom w zakresie informacji o Morawieckim, które znajdują się w aktach sprawy. Ci zgłosili się do sądu z prośbą o zgodę na wgląd w akta, a ten dał zgodę na ich przejrzenie w ramach "uzasadnionego interesu społecznego".

Niekoniecznie zatem upublicznienie "taśm Morawieckiego" to działanie niemieckich służb lub podporządkowanych im mediów. Tym bardziej, że treść tych taśm uderza również w samą PO (nazywane przez niektórych "stronnictwem niemieckim"). Równie prawdopodobne jest dla mnie to, że sygnał początkowy, który pozwolił odpalić taśmy przeciwko Morawieckiemu wyszedł z resortu sprawiedliwości. Mówię to w kontrze do narracji o niemieckiej intrydze, która wczoraj wręcz wybijała z mediów, gdzie w ostatnim czasie często publikowane są reklamy spółek Skarbu Państwa...

Linki do źródeł znajdziesz pod tekstem oryginalnym na:

Źródło: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)alexjones.pl Informacje z Polski Taśma Morawieckiego to intryga Niemiec, czy może raczej zemsta Zbigniewa Ziobry?