Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Niemcy płacą za promocję fake-newsów w Polsce, a potem twierdzą, że u nas zagrożona jest wolność prasy
Kategoria: Informacje z Polski   Wtorek, 16 październik 2018 08:06 Napisał

Niemcy płacą za promocję fake-newsów w Polsce, a potem twierdzą, że u nas zagrożona jest wolność prasy

Niemcy płacą za promocję fake-newsów w Polsce, a potem twierdzą, że u nas zagrożona jest wolność prasy existentist/Flickr/CC BY 2.0

Kilka dni temu niemiecka fundacja nagrodziła Tomasza Piątka (autora książki "Macierewicz i jego tajemnice") kwotą 30 tys. €. Uzasadnienie? Holger Luhmann (korespondent niemieckiej państwowej TV) napisał, iż: "Jury honoruje śledztwo Piątka w sprawie nielegalnego handlu bronią między byłym polskim ministrem obrony Macierewiczem a Rosją" (sic!). Równie dobrze mógł napisać, że jury doceniło ujawnienie wątku udziału Macierewicza w zabójstwie Kennedy'ego. Oto jak w praktyce wygląda promowanie kłamliwych domysłów. A potem twierdzą, że w Polsce zagrożona jest wolność słowa.

Kilka dni temu Tomasz Piątek odebrał w Lipsku nagrodę 30 tys. euro przyznaną przez fundację "Medienstiftung der Sparkasse Leipzig Harald Langenfeld". Piątka nagrodzono za publikację książki "Macierewicz i jego tajemnice". Przewodniczący fundacji stwierdził, że "wyróżnienie dla Tomasza Piątka to wyraz solidarności z dziennikarzami w Polsce, którzy domagają się prawa dla nieograniczonego dostępu do informacji oraz wolności i niezależności mediów".

Nieco więcej napisał na swoim twitterze Holger Luhmann - korespondent niemieckiej telewizji państwowej: "Jury honoruje śledztwo Piątka w sprawie nielegalnego handlu bronią między byłym polskim ministrem obrony Macierewiczem a Rosją" (sic!).

Nie wiem jak dla Państwa, ale dla mnie wypowiedź niemieckiego korespondenta, to nie tylko promowanie fake'gennych domysłów opartych na wielowątkowych, skomplikowanych i mało prawdopodobnych hipotezach. To de facto tworzenie nowych fake-newsów!

W tym kontekście racje ma Michał Majewski (niegdyś dziennikarz związany z "Rzeczpospolitą" i "Wprost"), który w kontrze do uzasadnienia Luhmanna napisał: - "Szkoda, że niedoceniony został wątek udziału Macierewicza w zabójstwie Kennedy’ego w Dallas".

Jakiś czas temu przeczytałem dość obszerny wywiad z Piątkiem opublikowany na łamach "Gazety", w którym tłumaczył on rzekome powiązania Macierewicza z Rosjanami. Okazało się, że wszystkie związki oparte są na hipotezach, że niektórzy znajomi lub współpracownicy Macierewicza (lub ich znajomi lub współpracownicy) to ludzie, którzy mogą być powiązani z Rosjanami. Jeden z takich współpracowników jednego ze współpracowników - Robert Szustkowski - nie wytrzymał sugestii Piątka, jakoby brał udział w nielegalnym handlu bronią i złożył do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych przeciw Piątkowi (jako autorowi) i Wydawnictwu Arbitor (jako wydawcy książki "Macierewicz i jego tajemnice"). W pozwie domaga się przeprosin w mediach i 100 tys. zł na cele charytatywne. Na podobny ruch zdecydował się Jacek Kotas, były podsekretarz stanu w MON i były prezes spółki „Radius”. Piątek w swojej książce sugeruje, że miał on być "rosyjskim łącznikiem" między zapleczem Macierewicza, a światem rosyjskich gangsterów i służb. Kotas chce od Piątka i Wydawnictwa Arbitror po 50 tys. zł zadośćuczynienia i opublikowania przeprosin w polskich i zagranicznych mediach.

Jedno jest pewne - książka Piątka (która okazała się być bestsellerem), pełna błędów i naciąganych tez, jest najlepszym dowodem na to, że wolność prasy i swoboda wypowiedzi nie są w naszym kraju w jakikolwiek sposób zagrożone. Wręcz przeciwnie - Polska może być w tej kwestii stawiana jako wzór. Sugerowanie, że jest inaczej (tak jak zrobiła to fundacja Medienstiftung der Sparkasse Leipzig) jest w istocie szerzeniem fake-newsów o naszym kraju.

Linki źródłowe znajdziesz pod oryginalnym tekstem w:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(12 głosów)alexjones.pl Informacje z Polski Niemcy płacą za promocję fake-newsów w Polsce, a potem twierdzą, że u nas zagrożona jest wolność prasy