Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Imigranci w policji?
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 20 październik 2018 06:05 Autor: Andreas

Imigranci w policji?

Imigranci w policji? Piotr Drabik/Flickr/CC BY 2.0

Do sejmowej komisji do spraw petycji wpłynął właśnie wniosek o zmianę ustawy o policji, dzięki czemu do służby mieliby zostać dopuszczeni cudzoziemcy, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa. Anonimowość autora tego pomysłu może wskazywać na sondowanie opinii publicznej w tej sprawie, a uzasadnieniem podobnego rozwiązania jest fakt rosnącej liczby wakatów w tej służbie i możliwe obniżenie wieku emerytalnego dla funkcjonariuszy.

W petycji wysłanej do parlamentu możemy przeczytać, iż posłowie powinni pochylić się nad możliwością zmiany artykułu 25. ustawy o policji. Jego dotychczasowe brzmienie w postaci „służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii” miało by zastąpić nowe sformułowanie „„Służbę w Policji może pełnić osoba zameldowana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed przystąpieniem do pełnienia służby, posiadająca prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej o nieposzlakowanej opinii”.

Dzięki takim zmianom funkcjonariuszami mogliby zostać cudzoziemcy, bowiem zdaniem autora petycji już niedługo Polacy mogą być zdani jedynie na Strażników Gminnych bądź na samych siebie. Niska dzietność Polek oraz możliwość wcześniejszego odchodzenia policjantów na emeryturę spowodują więc powiększenie się braków kadrowych, zwłaszcza jeśli rządzący ugną się pod żądaniami obniżenia wieku emerytalnego i umożliwienia odejście ze służby już po 15 latach pracy.

Przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski podchodzi jednak do tego pomysłu sceptycznie. Jego zdaniem obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski są zainteresowani jedynie zarabianiem pieniędzy, dlatego nie będą narażać swojego życia dla polskich obywateli. Związkowiec zaznaczył jednak, że jeśli obecna sytuacja się nie zmieni, za kilkanaście lat takie rozwiązanie będzie jedynym rozwiązaniem na kontynuację działalności przez policję.

Szacuje się, że w tej chwili w garnizonach na terenie całego kraju brakuje blisko 5,2 tysiąca policjantów. Tymczasem Komenda Główna Policji chciała zwerbować w tym roku do pracy dokładnie 5869 osób.

Na podstawie: nszzp.pl.Źródło: AUTONOM.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 20 październik 2018 00:31