Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polska zastąpi sporą część rosyjskiego gazu amerykańskim LNG
Kategoria: Informacje z Polski   Poniedziałek, 12 listopad 2018 07:02 Autor: Andreas

Polska zastąpi sporą część rosyjskiego gazu amerykańskim LNG

Polska zastąpi sporą część rosyjskiego gazu amerykańskim LNG George Socka/Flickr/CC BY 2.0

Polska może zastąpić około 25% rosyjskiego gazu amerykańskim gazem ciekłym. Kontrakt na jego dostawy został podpisany w środę - uważa analityk Centrum Energetyki Moskiewskiej Szkoły Zarządzania „Skołkowo" Aleksander Sobko.

PGNiG i amerykańska Venture Global LNG podpisały w środę kontrakt na dostawy do Polski 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. Wcześniej spółki ogłosiły, że zamierzają zawrzeć kontrakt w czerwcu. Wówczas mówiono, że dostawy LNG będą się odbywać z dwóch terminalów w stanie Luizjana: Calcasieu Pass LNG i Plaquemines LNG, których budowa zostanie zakończona w 2022 i 2023 roku. Strona polska otrzyma prawo sprzedaży odbieranego gazu na rynkach międzynarodowych. Dostawy będą się odbywać na warunkach FOB (do burty statku — red.).

„Dwa miliony ton rocznie to około 2,7 mld metrów sześciennych gazu lub około jednej czwartej rosyjskich dostaw" — powiedział Sputnikowi Sobko.

„Porozumienie zawarto z firmą Venture Global LNG, dlatego najwyraźniej mowa o przyszłych dostawach z projektu Calcasieu Pass (firma jest udziałowcem tego projektu). Ten zakład skraplania LNG nie jest jeszcze w budowie, nie podjęto też decyzji inwestycyjnej. Być może zostanie podjęta w najbliższym czasie, wtedy pod warunkiem korzystnego zbiegu okoliczności nowy amerykański zakład może rozpocząć dostawy LNG przed 2022 rokiem. Do tego czasu wygaśnie kontrakt z Gazpromem, dlatego Polska planowo szykuje się do zastąpienia przynajmniej części rosyjskiego gazu dostawami amerykańskiego LNG" — komentuje ekspert.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupuje znaczną część gazu od „Gazpromu", ale tradycyjnie mówi o zależności od rosyjskiego gazu i konieczności dywersyfikacji. Podpisany w 1996 roku kontrakt przewiduje dostawy nawet 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie z Rosji do Polski. W okresie od stycznia do września tego roku Polska zwiększyła dostawy gazu z Rosji o 11,7%. Zużycie gazu w państwie zwiększyło się z 15 miliardów metrów sześciennych w 2015 roku do 17 miliardów w 2017 roku.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 12 listopad 2018 01:04
alexjones.pl Informacje z Polski Polska zastąpi sporą część rosyjskiego gazu amerykańskim LNG
Unable to open file!