Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Czarnecki zadał najboleśniejszy cios „dobrej zmianie”. Odwet władzy może rozwalić cały system bankowy.
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 15 listopad 2018 07:04 Autor: Andreas

Czarnecki zadał najboleśniejszy cios „dobrej zmianie”. Odwet władzy może rozwalić cały system bankowy.

Czarnecki zadał najboleśniejszy cios „dobrej zmianie”. Odwet władzy może rozwalić cały system bankowy. Narodowy Bank Polski/Flickr/CC BY-ND 2.0

Ani kompromitacja z ustawą o IPN, ani rozdawanie na lewo i prawo nagród w rządzie, ani jakiekolwiek działania ze strony opozycji nie przyczyniły się do dymisji żadnego ministra czy wysokiego urzędnika „dobrej zmiany”.

Do pierwszej dymisji przyczynił się dopiero Leszek Czarnecki. Jak do tej pory to najboleśniejszy cios zadany ekipie PiS przez kogokolwiek po wyborczym zwycięstwie 2015 roku. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że „odwet” na Czarneckim przeprowadzony w sposób totalny może rozchwiać cały polski system bankowy. 

Tonący brzytwy się chwyta. Tak można opisać zachowanie Leszka Czarneckiego, właściciela GetinNoble Banku oraz Idea Banku, który postanowił ujawnić stenogram z rozmowy z przewodniczącym KNF Markiem Chrzanowskim. Warto zauważyć, że nad biznesami Czarneckiego od dłuższego czasu zbierają się czarne chmury. Jego GetinNoble Bank w 2017 roku zaliczył 0,5 mld zł straty a wycena akcji tej spółki spadła w ciągu ostatniego roku z poziomu 1,40 zł do 0,51 zł. Podobne ma się wycena Idea Banku – w ciągu roku cena 1 akcji tej spółki spadła z okolic 20,00 zł do zaledwie 2,81 zł.

Jeśli do tego doliczymy fakt, iż w parlamencie procedowany jest obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, który ułatwi instytucjom państwowym dokonywania restrukturyzacji niewypłacalnych banków prywatnych (a tutaj mówi się coraz głośniej o biznesach Czarneckiego), to ruch z ujawnieniem kompromitującego stenogramu rozmowy z przewodniczącym KNF wydaje się być zrozumiały.

Co istotne – jak do tej pory to najboleśniejszy cios zadany ekipie PiS przez kogokolwiek po wyborczym zwycięstwie 2015 roku. Wszak do dymisji żadnego ministra czy wysokiego urzędnika „dobrej zmiany” nie przyczyniły się ani działania opozycji, ani kompromitacja z ustawą o IPN, ani rozdawanie na lewo i prawo nagród w rządzie. Zrobił to dopiero Czarnecki ze swoim dyktafonem.

Co zrobi władza? Los Czarneckiego wydaje się już być przesądzony. Wczoraj wieczorem KNF wpisała na listę ostrzeżeń publicznych… Idea Bank! Wpis ten ma związek z podejrzeniami dotyczącymi złamania prawa w obszarze oferowania instrumentów finansowych i doradztwa. Bank Czarneckiego miał oferować swoim klientom sprzedaż instrumentów finansowych oraz prowadzić usługi doradztwa inwestycyjnego, do czego nie był uprawniony.

Jeśli jednak władze zdecydują się na wariant „totalny” i za pośrednictwem swoich mediów przeprowadzą zorganizowaną nagonkę na biznesy Czarneckiego, to w krótkim okresie czasu może wystąpić efekt „runu na bank”. Klienci Idea Banku oraz GentinNoble Banku zaczną masowo wycofywać swoje depozyty z tych instytucji. Banki Czarneckiego mogą przez to utracić płynność i stać się niewypłacalne.

W skrajnym scenariuszu do gry będzie musiał przystąpić Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który gwarantuje wszystkie depozyty w Polsce do kwoty 100 tys. euro. Problem w tym, że saldo depozytów samego GetinNoble Banku wynosiło na koniec I kwartału tego roku 48,6 mld złotych, czyli kwotę wielokrotnie przewyższającą saldo Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W ten oto sposób rozwalono by cały system bankowy w Polsce, co nie pozostałoby bez wpływu na gospodarkę. Władza powinna mieć to na względzie przy planowaniu działań odwetowych wobec Czarneckiego.

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 15 listopad 2018 02:10
alexjones.pl Informacje z Polski Czarnecki zadał najboleśniejszy cios „dobrej zmianie”. Odwet władzy może rozwalić cały system bankowy.