Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Po 10 latach od startu programu polskiej energetyki jądrowej rząd stworzył… film animowany o atomie (!)
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 19 grudzień 2018 09:06 Autor: Andreas

Po 10 latach od startu programu polskiej energetyki jądrowej rząd stworzył… film animowany o atomie (!)

Po 10 latach od startu programu polskiej energetyki jądrowej rząd stworzył… film animowany o atomie (!) PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0) | 12923 (Pixabay.com / CC0) | Kancelaria Premiera (PD 1.0)

Przypomnijmy – 13 stycznia 2009 roku rząd Donalda Tuska przyjął uchwałę, zgodnie z którą do 2020 roku miała w naszym kraju powstać pierwsza elektrownia atomowa. W tym celu zawiązano dwie specjalne spółki państwowe, które miały się zająć projektem i budową pierwszego polskiego atomu.

Popłynął też spory potok pieniędzy (w latach 2014-2017 w tym celu wydawano dziennie po 566,8 tys. zł). Niestety – elektrowni jak nie było, tak nie ma. Są za to wyższe rachunki za prąd, masowy import energii z zagranicy oraz… film animowany pt. „Opowieść o energii jądrowej” (!).

Zgodnie z pierwotną koncepcją pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa miała zostać wybudowana do 2020 roku. Dzisiaj projekt powinien być już w końcowej fazie realizacji. Tak przynajmniej zakładano na początku 2009 roku, kiedy to ekipa Donalda Tuska, w blasku fleszy i telewizyjnych kamer, podjęła uchwałę o jej budowie.

Niestety początkowe (i ambitne) plany okazały się być w rzeczywistości totalnie niewykonalne. Elektrownia atomowa zmaterializowała się w naszym kraju jako wymysł czysto polityczny, dający ciepłe posadki i wymierne korzyści tylko wąskiej grupie osób związanych z tą czy inną władzą.

Warto w tym miejscu wskazać na raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) na temat realizacji polskiego programu atomowego. Kontrolerzy wyliczyli, że w latach 2010-2013 spółka PGE-EJ1 (założona specjalnie w celu stworzenia projektu i rozpoczęcia budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej) poniosła wydatki w wysokości 133,2 mln zł. Z kolei wydatki na realizację Programu polskiej energetyki jądrowej w latach 2014-2017 (do III kwartału) wyniosły łącznie 776 mln zł. To oznacza, że codziennie w tym celu wydawano po 566,8 tys. zł!

Mimo uruchomienia sporego potoku pieniędzy budowa pierwszego atomowego bloku nie wyszła nawet z fazy koncepcyjnej. Zamiast siłowni jądrowej mamy za to wyższe rachunki za prąd, masowy import energii z zagranicy oraz… film animowany pt. „Opowieść o energii jądrowej” (!).

Dwa dni temu Ministerstwo Energii opublikowało film, który „przybliża i oswaja tematykę energetyki jądrowej”. Jak wyjaśnił dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski: – „Chcemy w przystępny sposób przedstawić skomplikowaną tematykę energii jądrowej szerokiemu gronu odbiorców. Coroczne badania, które zlecamy wskazują właśnie na potrzebę uzyskania takiej szerokiej i prostej informacji”.

Nie wiem jak państwo, ale ja wolałbym, aby zamiast przybliżać i oswajać tematykę jądrową i wydawać pieniądze na „coroczne badania”, Ministerstwo Energii w końcu konkretnie potwierdziło czy zamierza wspierać budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej, czy też ten pomysł sobie całkowicie odpuszcza.

Zgodnie z koncepcją strategii energetycznej, którą Ministerstwo Energii przedstawiło w projekcie (podkreślam – w projekcie) dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” – w Polsce do 2043 roku ma powstać 6 bloków jądrowych. Pierwszy z nich ma zostać uruchomiony do 2033 roku. Pozostałe w ciągu kolejnych 10 lat.

Problem z „atomowymi” koncepcjami polega na tym, że w polskich warunkach są palcem na wodzie pisane. Pierwsza elektrownia atomowa miała zostać oddana do użytku w okolicach 2020 roku. I co?

Pomimo wydania mnóstwa pieniędzy do dziś nie wybrano nawet jej lokalizacji (o rozpoczęciu budowy nie wspominając). Dlatego też do wszelkich koncepcji Ministerstwa Energii podchodzę bardzo sceptycznie. Niestety w obecnych warunkach o wiele bardziej możliwe jest całkowite uzależnienie Polski od dostaw energii z zagranicy, aniżeli budowa wspomnianych 6 atomowych bloków…

Źródło:Opowieść o energii jądrowej (Youtube.com)

Źródło powyższego artykułu: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 19 grudzień 2018 11:52
alexjones.pl Informacje z Polski Po 10 latach od startu programu polskiej energetyki jądrowej rząd stworzył… film animowany o atomie (!)