Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Medale w plwocinach
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 05 styczeń 2019 08:03 Autor: Andreas

Medale w plwocinach

Józef Skrzek Józef Skrzek Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

„Dziękuję Wszystkim za wyrozumiałość. Przepraszam za rozczarowanie. Oddaję medal...” – napisał na swoim FB Józef Skrzek, wybitny polski muzyk i instrumentalista. Medal, o który chodzi, to Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, nowe odznaczenie powstałe z inicjatywy prezydenta RP. Nadał go i wręczył artyście w pałacu prezydenckim Andrzej Duda. Ot, wydawałoby się, normalna sprawa. Niestety, jak to w Polsce bywa, z miejsca podniósł się klangor i dziki skowyt.

Skrzek, jak to Skrzek, artysta wrażliwy i nie szukający zwady, postanowił medal oddać po tym, jak wylał się na niego zjadliwy hejt ze strony rozwścieczonej opozycji, szczególnie tej o proweniencji „kodziarskiej”, która dla zasady kwestionuje wszystko, co robi (albo nie robi) Andrzej Duda. Czasami słusznie, czasami niesłusznie.

Duda, to nie jest prezydent z mojej bajki. Jego prezydentura permanentnie rozczarowuje. Jak dla mnie zbyt wiele w niej operetkowości i merdania ogonem u obcych klamek, niż niezależności i dostojeństwa przynależnego pierwszemu obywatelowi w państwie. Ale to moje prywatne zdanie.

Nie oznacza to jednak, że urzędujący prezydent nie ma prawa do honorowania polskich obywateli stosownymi odznaczeniami. To jego prerogatywa i nic tego faktu nie unieważnia, gdyż jest legalnie wybranym prezydentem. Nadanie odznaczenia czy medalu przez prezydenta jest przede wszystkim uznaniem zasług przez Rzeczpospolitą i tak powinno być traktowane, bez względu na polityczne sympatie czy antypatie, jakie mamy w stosunku do aktualnej głowy państwa.

Jesteśmy narodem, który uwielbia wszelkiego rodzaju tromtadracje i wzniosłe manifesty. Najczęściej nie za czymś, ale przeciw czemuś lub komuś. Jesteśmy w tym mistrzami świata. Mistrzostwo osiągnęliśmy także w zaszczuwaniu tych, którzy nie wpisują się w nurt, a w zasadzie ściek, politycznej bieżączki, przelewającej się przez nasz kraj. Na zasadzie, kto nie z nami, ten przeciw nam glajszachtujemy sobie niepodobnych, bo tak już mamy. Nie dotyczy to oczywiście Polaków per capita, ale to marna pociecha.

Doświadczył tego na własnej skórze Józef Skrzek, przeczołgany przez nasze polskie piekiełko. W rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” stwierdził, że nikomu nie życzy tego, co przeżył i czego doświadczyła jego rodzina. W efekcie, po namyśle, postanowił, że Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości przekaże Szkole Podstawowej w Siemianowicach Śląskich im. Józefa Skrzeka, stryja artysty.

– Na początku nie byłem zdecydowany jechać, bo trochę chorowałem, ale potem pomyślałem sobie, że jest to przecież wyróżnienie dla całej mojej rodziny, bo ona dla tej niepodległej poświęcała życie i zdrowie. Dziadek Franek bił się w powstaniach śląskich, stryja Józefa zabili Niemcy wieszając go na drzewie, ojciec Ludwik był sztygarem i ratownikiem górniczym – tłumaczył okoliczności przyjęcia medalu.

Medal odbierał w towarzystwie polarnika Marka Kamińskiego, Aleksandra Doby, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, Czesława Langa – kolarza, wicemistrza olimpijskiego oraz aktorki Stanisławy Celińskiej. Trudno więc doszukać się tu jakiegoś politycznego klucza.

Nagonka na Skrzeka była tak naprawdę emanacją sytuacji w jakiej żyjemy, której przejawem jest infekowanie wszystko i wszystkich nawet nie w imię politycznej poprawności, co politycznej nienawiści. Nie mamy żadnej wolnej przestrzeni w życiu publicznym, w której nie latałoby błoto. Pod tym względem jesteśmy narodem specyficznym, by nie rzec dysfunkcyjnym.

Na szczęście w przypadku Józefa Skrzeka jest tak, że obojętnie, czy dostanie jakieś odznaczenie, czy nie dostanie, czy odznaczenie zachowa czy też odda, to wciąż będzie wielkim Artystą, który broni się tym, co stworzył i tworzy oraz tym, kim jest i tym, kim pozostanie w pamięci Polaków. A tego na żadne medale przeliczyć się nie da.

Maciej Eckardt

fot. Wikipedia Commons
Myśl Polska, nr 1-2 (1-6.01.2019)Źródło: Myśl Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 05 styczeń 2019 10:24