Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Bruksela zablokuje ustawę o rekompensatach cen energii. W polskim sektorze energetycznym zapanuje chaos
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 09 styczeń 2019 08:06 Napisał

Bruksela zablokuje ustawę o rekompensatach cen energii. W polskim sektorze energetycznym zapanuje chaos

Bruksela zablokuje ustawę o rekompensatach cen energii. W polskim sektorze energetycznym zapanuje chaos Eelke/Flickr/CC BY 2.0

Wiele wskazuje na to, że Komisja Europejska będzie chciała zablokować przyjętą w pośpiechu tuż przed końcem roku ustawę o rekompensatach cen energii. Powody są dwa. Po pierwsze - mechanizm rekompensat spełnia kryteria niedozwolonej pomocy publicznej. Po drugie - przekazanie przez rząd PiS pieniędzy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 spółkom energetycznym emitującym w Polsce najwięcej CO2, przeczy celowości działania unijnego rynku uprawnień CO2. Ewentualna blokada ustawy przez KE wywoła potężny chaos w polskim sektorze energetycznym.

Analitycy JPMorgan w swoim raporcie datowanym na 4 stycznia br. przewidują, iż scenariusz zgodnie z którym Komisja Europejska wyrazi swój sprzeciw wobec ustawy o rekompensatach cen energii jest "bardzo możliwy". Powody przemawiające za takim rozwiązaniem mają być dwa: "Po pierwsze, mechanizm rekompensat może potencjalnie zostać zakwalifikowany jako pomoc publiczna, czego zabrania prawo UE. Po drugie, fakt iż przychody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 (...) służą do wspierania producentów energii, którzy w znacznym stopniu polegają na węglu, w celu utrzymania taryf poniżej poziomów rynkowych, przeczy celowości działania rynku uprawnień CO2" - czytamy w raporcie.

Przypomnijmy, że ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia br., zakłada m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej o 95 proc. Ponadto przewiduje rekompensaty (w wysokości do 4 mld zł) dla firm obrotu energią elektryczną, które będą wypłacane przez specjalnie powołany Fundusz Wypłaty Różnicy Cen.

Jeśli KE rzeczywiście uzna, iż mechanizm rekompensat spełnia kryteria niedozwolonej pomocy publicznej, a sam fakt przekazywania przez rząd pieniędzy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 spółkom energetycznym emitującym w Polsce najwięcej CO2, jest sprzeczny z celem europejskiego systemu handlu emisjami, to w polskim sektorze energetycznym może powstać niemały chaos. Wszak rządzący, aby utrzymać niskie ceny energii dla odbiorców końcowych, będą naciskali na kontrolowane przez siebie spółki energetyczne (PGE, Enea, Tauron, Energa), aby poświęcając swoje zyski wzięły na siebie wszelkie koszty związane z produkcją energii (bez wypłaty rekompensat). Efekt może być taki, że zawieszone zostaną wszystkie inwestycje (np. budowa nowej elektrowni w Ostrołęce czy wyjście z fazy projektowej w przypadku elektrowni atomowej), wycena giełdowa wspomnianych spółek poleci na dno, a Polska jeszcze bardziej uzależni się od dostaw energii z zagranicy.

W zakresie tego ostatniego zagraniczni producenci energii już zacierają ręce. Uwalenie przez Brukselę ustawy o rekompensatach przy jednoczesnym zatrzymaniu inwestycji w nowe moce wytwórcze w naszym kraju, w perspektywie 2-3 lat przyczyni się do znacznego zwiększenia importu energii elektrycznej z Niemiec. Zwiększy się również ryzyko tzw. blackoutu, w przypadku gdyby z jakiegoś powodu import energii musiał być wstrzymany (np. awaria sieci przesyłowej). Alternatywą jest przerzucenie zwiększonych kosztów produkcji energii na odbiorców końcowych (w tym gospodarstwa domowe) oraz przyspieszenie inwestycji w nowe moce wytwórcze. Wątpię jednak, aby obecna ekipa rządowa na taki ruch się zdecydowała.

 

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(14 głosów)alexjones.pl Informacje z Polski Bruksela zablokuje ustawę o rekompensatach cen energii. W polskim sektorze energetycznym zapanuje chaos