Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Matteo Salvini w Warszawie
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 10 styczeń 2019 09:04 Autor: Andreas

Matteo Salvini w Warszawie

Matteo Salvini Matteo Salvini Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Dość konsekwentna narracja wicepremiera Włoch Matteo Salviniego podczas dzisiejszej (9.1) wizyty w Warszawie. Potrzebne jest nadanie nowego sensu demokracji europejskiej i przekazanie więcej zwykłym obywatelom.

Zdaniem lidera Ligi Północnej i szefa włoskiego MSW, „il sogno europeo” („Europejskie marzenie” – być może celowo nawiązał w tym miejscu do głośnej, euroentuzjastycznej książki Jeremiego Rifkina z 2005 roku) zostało ludziom obrzydzone. Kończy się Europa rządzona przez ”bankierów i finansistów”, a model jedności Starego Kontynentu należy stworzyć na nowo. Służyć temu powinno stworzenie nowego Paktu dla Europy („Nuovo Patto per l'Europa”). Jego zadaniem będzie „uratowanie Kontynentu” - położenie szczególnego nacisku na problemy socjalne zwykłych Europejczyków: rodziny, młodzież oraz emerytów. Ważny jest także powrót do wspólnych, chrześcijańskich korzeni – jak przyznał polityk, w wielu krajach elity polityczne, a nawet ustawy zasadnicze pragną usilnie o nich zapomnieć.

Salvini przyznał, że utworzenie nowej, ogólnoeuropejskiej rodziny politycznej po wyborach do PE pod koniec maja br., powinno przełamać trwającą od lat dominację chadeków oraz socjalistów. Obserwując trwałe tendencje w różnych krajach, lider zwrócił uwagę, że szczególnie europejska socjaldemokracja znajduje się w fazie schyłkowej i wraz z ugrupowaniami o korzeniach komunistycznych będzie coraz mniej liczyć się w polityce. „Hanno fatto abbastanza male” („zrobili już dostatecznie dużo złego”) – dodał Włoch. Potrzebna jest nowa oś, chociażby polsko-włoska, która przejmie inicjatywę od słabnącej osi niemiecko-francuskiej. Sojuszników tej inicjatywy trzeba szukać w całej Europie, ale jest ich coraz więcej, chociażby w Austrii i na Węgrzech. „Włochy przyjęły ponad milion uchodźców i nie doczekały się żadnej solidarności ze strony Brukseli” – przypomniał wicepremier podczas konferencji prasowej.

Nie padły jednak na razie żadne konkretne komunikaty, czy rządząca w Polsce większość jest gotowa do przystąpienia do proponowanego projektu. Salvini uważa, że linia rozbieżności pomiędzy nim, a Jarosławem Kaczyńskim wynosi około 10 proc. – to przede wszystkim kwestia sankcji wobec Rosji, które wiceszef włoskiego rządu uważa za nieefektywne, chociaż jednocześnie dyplomatycznie przyznał, że rozumie specyficzne stanowisko Polski wynikające z historii i położenia geograficznego.

Czy w PiS-ie zwycięży tradycyjny nurt izolacjonizmu międzynarodowego, bliski międzywojennej polityce sanacyjnej i popierany przez działaczy „zakonu PC”, czy otwarcie na nowe rozwiązania? To dzisiaj główne pytanie, podobnie, jak to, czy do potencjalnego porozumienia przystąpi Viktor Orban, od dłuższego czasu mówiący o potrzebie zbudowania odnowionej chrześcijańskiej demokracji w Parlamencie Europejskim.

Łukasz KobeszkoŹródło: Myśl Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 10 styczeń 2019 10:54