Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski TK uchylił przepisy ustawy o IPN o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 18 styczeń 2019 07:07 Autor: Andreas

TK uchylił przepisy ustawy o IPN o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów

Gmach Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie Gmach Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Trybunał Konstytucyjny uchylił w środę przepisy nowelizacji ustawy o IPN wprowadzające kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Według TK przepisy te były niezgodne z konstytucją poprzez swoją „nieprecyzyjność”. – podaje radio RMF FM.

Nowelizację ustawy o IPN zaskarżył do TK prezydent Andrzej Duda. Skarga prezydenta dotyczyła przepisów o penalizacji przypisywania Polsce i Narodowi Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy oraz przepisów nakładających kary za tzw. kłamstwo wołyńskie – zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Prezydent argumentował, że sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne. Trybunał zajął się dzisiaj tylko przepisami o zaprzeczaniu zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, ponieważ pozostałe zaskarżone przepisy zostały uchylone przez Sejm podczas ekspresowej nowelizacji w czerwcu ub.roku po protestach m.in. USA i Izraela.

Trybunał stwierdza, że tworząc zakwestionowane przepisy ustawodawca posłużył się zwrotami o nieokreślonym desygnacie. Ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym – cytuje RMF FM słowa sędziego TK Andrzeja Zielonackiego ogłaszającego uzasadnienie wyroku. Zdaniem TK ustawa o IPN nie precyzuje, kim są „ukraińscy nacjonaliści” – ukraińskimi ugrupowaniami zbrojnymi i strukturami politycznymi czy każdym, kto utożsamiał się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego. Jak pisze RMF FM, za pojęcie niedookreślone, niezgodne z zasadą określoności przepisów prawa, uznano również „Małopolskę Wschodnią”.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, sprawę rozpatrywało pięciu sędziów – Julia Przyłębska, Andrzej Zielonacki, Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski i Michał Warciński.

Warto zauważyć, że zarówno prezydent Duda zaskarżając nowelizację, jak i TK przyznając mu rację, wskazywali tylko na pojęcie „Małopolski Wschodniej”, które było kwestionowane przez stronę ukraińską jako „rewizjonistyczne”. Nie wskazywano natomiast na niedookreśloność pojęcia „Wołyń”, które na Ukrainie nie budzi kontrowersji i przez stronę ukraińską nie zostało oprotestowane. Świadczy to o tym, że zaskarżając i uchylając nowelizację kierowano się głównie argumentami płynącymi ze strony ukraińskiej.

Kresy.pl / rmf24.pl / PAP

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Wolyn1943:
Bez względu na werdykt Trybunału, nic z Ukraińców nie zmyje piętna zbrodni ludobójstwa, jakiego dokonali na narodzie polskim!

jwu:
No to Wiatrowycz odpija szampana.A wybiegając w przyszłość nie zdziwmy się, jeżeli rozdział poświęcony ludobójstwu na kresach wschodnich IIRP ,zniknie z książek do nauki historii w Polsce.Zniknie ,bo godzi we wrażliwość banderowców z za rzeki.Którzy na rzeźnikach budują swoją tożsamość.Jednocześnie zaczynam obawiać się kar,które będą stosowane wobec Polaków ,jeżeli któryś z nich zwróci uwagę dla Ukraińca (w Polsce) obnoszącego się z symboliką banderowską i nazwie go banderowcem ? A tak na marginesie ,kiedy obserwuję wszystkie potknięcia partii rządzącej ,odnoszę wrażenie ,że albo są tak pewni siebie przed wyborami,lub chcą (celowo)pozbawić się władzy?


Źródło: Bibula – pismo niezalezne


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 18 styczeń 2019 10:15
alexjones.pl Informacje z Polski TK uchylił przepisy ustawy o IPN o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów