Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Wspieramy strajk generalny we Francji! Solidarni z Żółtymi Kamizelkami
Kategoria: Informacje z Polski   Wtorek, 05 luty 2019 08:09 Autor: Andreas

Wspieramy strajk generalny we Francji! Solidarni z Żółtymi Kamizelkami

Wspieramy strajk generalny we Francji! Solidarni z Żółtymi Kamizelkami mem internetowy

We wtorek 5 lutego we Francji odbędzie się strajk generalny organizowany przez związki zawodowe: CGT Confédération Générale du Travail (Powszechna Konfederacja Pracy), Union Syndicale Solidaires (Związek Zawodowy Solidarni) oraz CNT-SO (Krajowa Konfederacja Pracy – Solidarność Robotnicza). Odpowiadając na apel organizatorów i organizatorek strajku, warszawskie komisje Inicjatywy Pracowniczej o godz. 18:00 organizują pikietę solidarnościową pod Ambasadą Republiki Francuskiej w Warszawie (ul. Piękna 1). Chcemy zarówno wesprzeć walkę kolegów i koleżanek z Francji, jak i przypomnieć o trwających w Polsce konfliktach pracowniczych: w branży lotniczej, w sądownictwie, edukacji i pomocy społecznej.

Strajk we Francji organizowany jest jako gest poparcia dla masowych demonstracji „żółtych kamizelek”, które od listopada 2018 r. odbywają się w całym kraju. Ich bezpośrednią przyczyną była zapowiedź podwyżki akcyzy na paliwa, ale „kamizelki” protestują także przeciwko rosnącym nierównościom społecznym, niskim płacom, kolejnym cięciom socjalnym i planom prywatyzacji usług publicznych. Ich gniew kieruje się przeciwko neoliberalnej polityce, którą realizują wszystkie kolejne francuskie rządy od 35 lat (kiedy to pierwszy rząd François Mitterranda wykonał „liberalny zwrot” i zrezygnował z realizacji lewicowego programu). Na polityce tej tracą pracownicy i pracownice, a zyskują wyłącznie najbogatsi.

Koleżanki i koledzy z Solidaires w ten sposób podsumowują obecną sytuację we Francji: „Ten słuszny gniew Żółtych Kamizelek jest wyrazem faktu, że najbardziej sprekaryzowane klasy społeczne mają serdecznie dosyć swojego położenia. Zbuntowały się osoby najbiedniejsze i najbardziej niepewne jutra, które nie mają zamiaru więcej posłusznie i w ciszy przeżywać swojej niedoli.”

Związki zawodowe zadeklarowały swoje poparcie dla ruchu „żółtych kamizelek” także dlatego, aby przeciwstawić się próbom przejmowania go przez skrajną prawicę, nacjonalistów i faszystów. Od momentu wybuchu protestów, organizacje prawicowe próbują bowiem wykorzystywać społeczne niezadowolenie do szerzenia haseł antysemickich czy antyimigranckich. W wezwaniu do strajku opublikowanym przez Solidaires czytamy: „Wzywamy do wejścia w ten ruch społeczny, jednocześnie zachowując swoją tożsamość, antyrasizm i internacjonalistyczną solidarność z migrantami i migrantkami […] nie możemy pozwolić prawicy na zawłaszczenie Żółtych Kamizelek i ich protestów, retoryki i dyskursu wokół nich.”.

Dlaczego we wtorek powinniśmy jak najliczniej stawić się pod francuską ambasadą? Przede wszystkim dlatego, żeby okazać związkową solidarność – wielokrotnie podczas strajków i protestów organizowanych w Polsce otrzymywaliśmy pomoc od kolegów i koleżanek z Francji (Solidaires wspierali Inicjatywę Pracowniczą m.in. podczas konfliktu w sklepach Aelia Duty Free / Lagardere w 2014 r. czy podczas strajku w restauracji Krowarzywa w 2016 r.). Teraz jest moment, kiedy to do nas skierowano apel o organizowanie akcji solidarnościowych.

Drugim powodem jest podobieństwo sytuacji pracowników i pracownic w Polsce i Francji – my również zmagamy się z niskimi płacami i śmieciowym zatrudnieniem; nam również grożą kolejne projekty „liberalizacji Kodeksu pracy”; w Polsce także nierówności dochodowe rosną. I podobnie jak we Francji – choć nie na taką skalę – u nas także narasta pracowniczy opór: niedawno zakończony strajk w PLL LOT, trwające protesty pracownic i pracowników sądów oraz pomocy społecznej, nadchodzące strajki nauczycielek i nauczycieli. Co więcej, w Polsce także skrajna prawica próbuje wykorzystywać społeczne niezadowolenie i kierować je w stronę haseł ksenofobicznych i rasistowskich – przeciwko uchodźcom, imigrantom i imigrantkom zamiast przeciwko szefom.

Spotkajmy się we wtorek pod Ambasadą Francji aby pokazać naszą solidarność i wsparcie dla społecznych protestów – zarówno z francuskimi pracownicami i pracownikami, jak i z kolegami i koleżankami w Polsce.

Dzisiaj Paryż – jutro Warszawa!Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 05 luty 2019 08:57
alexjones.pl Informacje z Polski Wspieramy strajk generalny we Francji! Solidarni z Żółtymi Kamizelkami