Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Ja lubię… wrony
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 07 luty 2019 08:01 Autor: Andreas

Ja lubię… wrony

Robert Biedroń Robert Biedroń Lukas Plewnia/Flickr/CC BY-SA 2.0

 

Starałem się zapoznać z jak największą liczbą sprawozdań z inauguracyjnego spotkania nowej inicjatywy politycznej. Chciałem porównać autokreację z innymi relacjami. Przede wszystkie by swoje zdanie oprzeć na możliwie największej ilości informacji. Choć nie zawsze nadmiar informacji daje szansę na rzetelną wiedzę. Tym mniej zdany jestem, jak większość obserwatorów, na relacje i opisy innych.

Wszyscy nieomal podkreślają sprawne przeprowadzenie imprezy, scenariusz, reżyserię dobór aktorów. Faktycznie imprezy polityczne są rodzajem inscenizacji, więc lepiej to zrobić dobrze niż robić to źle. Zawsze największa praca powinna odbywać się przed imprezą, która jak teatralna premiera jest zwieńczeniem włożonych w spektakl wysiłków, nakładów pracy i kapitału.

Wiosna to prawdopodobnie jest najlepszy polityczny startup ostatnich lat.

Na pierwszym spotkaniu programowym inicjatywy podano najważniejsze elementy programu.

Najważniejsze… albo takie, które wybrano w nadziei na wzbudzenie największego zainteresowania. Inicjatywa Roberta Biedronia wydaje się być przemyślana marketingowo i nakierowana na te grupy, które nie znajdują swojej politycznej reprezentacji i czują się wykluczone ze sfery politycznego dyskursu.

Swojej reprezentacji politycznej na pewno nie odczuwają środowiska krytyczne wobec hierarchii kościelnej, zarówno wierzący jak i niewierzący. Tradycyjnie kojarzona z laicyzacją lewica albo jest oskarżana o zbytnią uległość w kontaktach z kościołem (SLD), bądź z powodu niskiego społecznego poparcia nie daje gwarancji osiągnięcia celów (Razem). Łączą się z tym postulaty praw reprodukcyjnych, równości seksualnej, aborcji i edukacji seksualnej opartej na wiedzy naukowej. To co, niejako dodatkowo, łączy te postulaty to przede wszystkich negatywne stanowisko polskiego kościoła katolickiego wobec nich wszystkich.

Drugą grupę wydają się stanowić postulaty z zakresu polityki społecznej w Polsce podnoszone przez partie socjaldemokratyczne, ale w Europie stanowiące część standardów polityki społecznej nowoczesnego państwa. Powszechna dostępność żłobków i przedszkoli to europejska normalność. Równość wynagrodzeń bez względu na płeć to może jeszcze nie standard, ale niekwestionowany cel do osiągnięcia. Politykę społeczną uzupełnić ma podniesienie płacy minimalnej co praktycznie jest już wspólne dla wszystkich ugrupowań politycznych oraz korekta programu 500 plus, w czym są zgodni niemal wszyscy oprócz może PiS.

Trzeci obszar to polityka ekologiczna która stanowi kalkę rozwiązań niemieckich, przynajmniej od strony deklaracji. Stanowcze odejście od energetyki węglowej stawia cele o wiele ambitniejsze niż realizowane w Niemczech i widać w tym silne wpływy na program polskich zielonych. 

Całość zamyka grupa postulatów, które łączy polityka wobec PiS. Zakładając wyborcze zwycięstwo proponuje się sposoby pozbycia się osób nominowanych przez PiS z administracji publicznej.

Nie ma tu wielu pomysłów i nie wiadomo, czy będą skuteczne. Speckomisja, odpartyjnienie w znaczeniu pozbyciu się ludzi z PiS-u może okazać się trudne w realizacji.

Nie pojawił się za to postulat otwarcia dyskusji nad konstytucją. A szkoda, bo to byłby naprawdę nowy akcent w debacie o tym jak może być Polska po odsunięciu PiS-u od władzy.

W sumie mamy coś co w Europie składałoby się na umiarkowaną partię środka, np. niemiecką Chadecję. Program, który mógłby być programem Platformy Obywatelskiej, gdyby jej przywódcy mieli odrobinę odwagi i determinacji. W końcu należą razem z CDU to tej samej Europejskiej Partii Ludowej. Mentalnie jednak PO jest dużo bliższe węgierskiemu Fideszowi niż niemieckiej chadecji.

Wiosna Biedronia to nowe ugrupowanie, więc zmuszone jest obiecywać więcej niż inni, nie zawsze dbając o precyzję programu i jego spójność.

Dziwić może, poza brakiem pomysłów konstytucyjnych, całkowite pominięcie problematyki Unii Europejskiej. W wyborach do europarlamentu nowe ugrupowanie zdecydowanie chce startować samodzielnie. Co prawda żadne ugrupowanie polityczne, programu europejskiego na najbliższe wybory nie przedstawiło, ale mogą one czerpać ze swoich wcześniejszych deklaracji.

Być może nowa partia we wszystkim chce we wszystkim naśladować niemiecką chadecję. W takim wypadku pomysłów na nową Europę w wiosennej wersji też należałoby szukać za Odrą.

Jak najkrócej określić deklaracje programowej nowej partii? Cóż moim zdaniem, to najlepszy program Platformy Obywatelskiej, jaki mogłaby sobie napisać, gdyby jej się chciało chcieć i gdyby chciała naprawdę odróżnić się od PiS. Nic dziwnego, że w Partii Biedronia Platforma dostrzega największego wyborczego rywala.

A poza tym uważam, że konkordat należy wypowiedzieć.

Zresztą inaczej postulaty świeckie, równości płci i prawa reprodukcyjne nie będą mogły być zrealizowane.

Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 07 luty 2019 09:23