Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polska zwiększa import węgla. Głównie z Rosji
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 08 luty 2019 08:07 Autor: Andreas

Polska zwiększa import węgla. Głównie z Rosji

Polska zwiększa import węgla. Głównie z Rosji oinonio/Flickr/CC BY-SA 2.0

Narodowy Bank Polski (NBP) odnotował wzrost importu węgla do kraju w trzecim kwartale 2018 roku - podano w raporcie o bilansie płatniczym. Jak podaje NBP, największym dostawcą była Rosja.

„W III kwartale 2018 roku do Polski sprowadzono 5,1 mln ton węgla, tj. o blisko 50 proc. więcej niż w III kwartale 2017 roku, podczas gdy w pozostałych krajach UE import węgla zmniejszył się w tym okresie o 6 proc. Polska jest obecnie trzecim największym importerem węgla w UE" — podaje NBP.

„W ciągu roku wielkość dostaw węgla do Polski przekroczyła poziom importu Francji, Włoch i Hiszpanii" — czytamy w raporcie.

Według NBP 2/3 importu importu węgla do Polski przypadało na Rosję. W trzecim kwartale 2018 roku wzrosły również dostawy tego surowca z Kolumbii, Kazachstanu oraz Mozambiku.

Wcześniej na rekordowy wzrost importu węgla do Polski wskazywał raport katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Od początku ubiegłego roku do końca listopada sprowadzono do Polski prawie 18 mln ton surowca. To o 6,3 mln ton więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Do tej pory największy import odnotowano w 2011 roku, kiedy do Polski sprowadzono ponad 15 mln ton węgla z zagranicy. Ponad 70 proc. importowanego surowca pochodziło z Rosji.

Według NBP w III kwartale 2018 roku o prawie 60 proc. zwiększyła się również wartość importu ropy naftowej do Polski.

„Wynikało to przede wszystkim ze wzrostu poziomu cen. Średnia cena ropy w imporcie do Polski wyniosła w III kwartale 2018 roku 263 złote za baryłkę i była o 53 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku i najwyższa od IV kwartału 2014 roku" — podaje NBP.

„W III kwartale 2018 roku dostawy ropy naftowej pochodziły z sześciu krajów — Rosji (67 proc. importu ropy), Kazachstanu (14 proc.), Arabii Saudyjskiej (10 proc.), Wielkiej Brytanii (5 proc.), Norwegii (3 proc.)" — czytamy w raporcie.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 08 luty 2019 10:56
alexjones.pl Informacje z Polski Polska zwiększa import węgla. Głównie z Rosji