Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Prezes IPN ostro o kłamstwie amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell. „To jest nie tylko kłamstwem, ale przede wszystkim zniewagą”
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 20 luty 2019 09:08 Autor: Andreas

Prezes IPN ostro o kłamstwie amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell. „To jest nie tylko kłamstwem, ale przede wszystkim zniewagą”

Alan Greenspan z żoną Andrea Mitchell Alan Greenspan z żoną Andrea Mitchell John Mathew Smith & www.celebrity-photos.com/Flickr/CC BY-SA 2.0

Sugerowanie istnienia reżimu polskiego, który wraz z III Rzeszą Niemiecką miał brać udział w likwidacji getta warszawskiego, jest nie tylko kłamstwem, ale przede wszystkim zniewagą wymierzoną w godność i pamięć o wszystkich ofiarach getta – napisał w oświadczeniu prezes IPN Jarosław Szarek.

Instytut Pamięci Narodowej domaga się sprostowania wypowiedzi amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell z telewizji MSNBC, która – jak napisano na stronie IPN – „relacjonując wizytę wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a w Polsce użyła zwrotu >powstanie Żydów przeciw polskiemu nazistowskiemu reżimowi<, sformułowania będącego historycznym kłamstwem”.

W oświadczeniu prezesa IPN podkreślono, że Polska była pierwszym krajem świata, który zbrojnie przeciwstawiał się Rzeszy Niemieckiej. Przypomniano, że „w 1939 r. pozostawiona w osamotnieniu przez sojuszników z Zachodu nie była w stanie wygrać wojny przeciw Niemcom i Związkowi Sowieckiemu, którzy wspólnie zaatakowali nasz kraj”. Zwrócono uwagę, że w skutek militarnej agresji Polska została poddana bezwzględnej okupacji i totalitarnemu terrorowi, a w wyniku II wojny światowej poniosło śmierć około 5,9 mln obywateli Rzeczypospolitej; połowę tej liczby stanowiła ludność żydowska.

„Jako Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, instytucji, która stoi na straży pamięci, wyrażam szczere zaniepokojenie przedstawioną na Państwa łamach relacją z Polski, tak bardzo dotkniętej i dotkliwie okaleczonej przez władze Rzeszy Niemieckiej. Słowa Pani Mitchell zostały wypowiedziane w trakcie relacjonowania trwającej właśnie w Warszawie konferencji bliskowschodniej, szeroko komentowanej w świecie, i uderzają w dobre imię Polski oraz zawierają znieważające i skrajnie nieprawdziwe informacje” – napisał w oświadczeniu Szarek.

Ocenił, że „mówienie, bądź nawet tylko sugerowanie istnienia reżimu polskiego, który wraz ze zbrodniczą III Rzeszą Niemiecką miał jakoby brać udział w likwidacji getta warszawskiego czy jakiegokolwiek innego getta, jest nie tylko kłamstwem zaprzeczającym powszechnej wiedzy i badaniom najwybitniejszych historyków Holocaustu, ale przede wszystkim jest zniewagą wymierzoną w godność i pamięć o bohaterskich bojownikach oraz wszystkich ofiarach getta warszawskiego”.

Szarek oświadczył, że IPN „żąda niezwłocznie usunięcia tego przekazu z przestrzeni publicznej w imię historycznej prawdy i rzetelności dziennikarskiej”. „W odpowiedzi wyślemy na adres Pani Andrei Mitchell publikacje dotyczące wskazanej tematyki” – dodano.

W oświadczeniu IPN przypomniano także fakty dotyczące getta warszawskiego i powstania w tym getcie. Podkreślono, że dokument o utworzeniu getta (w terminologii niemieckiej: juedische Wohnbezirk) podpisany został w październiku 1940 r. przez gubernatora dystryktu warszawskiego, członka NSDAP oraz posła Reichstagu Ludwiga Fischera. Dodano, że „raport końcowy z likwidacji getta zatytułowany >Es gibt keine Juedische Wohnbezirk in Warschau mehr<(Nie istnieje już żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie) sporządził w maju 1943 r. SS-Grupenfuehrer Juergen Stroop”.

Napisano, że kilkuset słabo uzbrojonych bojowników getta warszawskiego walczyło w kwietniu i maju 1943 r. przeciw wspieranym artylerią ciężką i samolotami przeważającym siłom niemieckim.

IPN podkreślił, że „ogół społeczeństwa polskiego, jak i zdecydowana większość polskich ugrupowań konspiracyjnych sympatyzowały z żydowskimi powstańcami oraz potępiały niemieckie mordy”. „Polskie podziemie, niemające żadnych szans na wygraną walkę z Niemcami, zorganizowało co najmniej kilka ataków na oddziały niemieckie stacjonujące pod murami getta. Zginęło w nich co najmniej dwóch żołnierzy polskiej Armii Krajowej: Eugeniusz Morawki >Młodek< i Józef Wilk >Orlik<” – zwrócono uwagę.

Mitchell przeprowadziła w Warszawie wywiad z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, który przybył na rozpoczętą w środę konferencję bliskowschodnią. W swej relacji z Warszawy dziennikarka poinformowała, że w programie podróży Pence’a i jego żony jest m.in. wizyta w dawnym getcie warszawskim, gdzie w czasie powstania w 1943 r. Żydzi – jak powiedziała – „przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi, oraz w piątek, oczywiście, wizyta w Auschwitz”.

Na słowa Mitchell w środę zareagowała Ambasada RP w USA. „Dziękujemy ci @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec” – napisała polska ambasada na Twitterze. (PAP)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

to tylko
Typowa blondynka.

hucpa goni hucpe/bez złudzeń
to nie jest jakas tam blondynka tylko elita amerykanskiego dziennikarstwa, żona Greenspana bylego prezesa FED’u.

REALista
trzeba przyznać, że żydzi się świetnie do tej konferencji przygotowali.
daj im palec, a odetną Ci całą rękę.

Za: Najwyższy Czas! (14/02/2019)

 

 

Jest reakcja polskiej ambasady na skandaliczne słowa amerykańskiej dziennikarki. Czy to wystarczy?

Polska ambasada w USA opublikowała na Twitterze oświadczenie wyjaśniające błąd w wypowiedzi amerykańskiej dziennikarki stacji MSNBC Andrei Mitchell. Przytaczając historię powstania w gettcie warszawskim powiedziała, że „Żydzi walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

„Dziękujemy ci @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec” – napisano na profilu polskiej ambasady.

W wypowiedzi naszych dyplomatów nie znalazły się jednak słowa jednoznacznie wykazujące nieprawdziwość stwierdzenia „polski i nazistowski reżim”. Zabrakło także wezwania do przeproszenia, czy chociażby sprostowania wypowiedzi.

Mitchell relacjonując warszawską konferencję dotyczącą kwestii Bliskiego Wschodu powiedziała, że powstańcy w getcie warszawskim walczyli przeciwko „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Jednocześnie nie sprecyzowała kim byli owi „naziści”. Co więcej, w swojej wypowiedzi ani razu nie wspomniała, że za ustanowienie totalitarnego systemu odpowiadają Niemcy.

Wypowiedź doświadczonej amerykańskiej dziennikarki spotkała się z lawiną krytyki w przestrzeni publicznej. O skandalicznej wypowiedzi poinformował Alex Storozynski, prezes Fundacji Kościuszki. Zaś wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka wystosował interpelację do szefa MSZ, domagając się wydalenia z Polski Andrei Mitchell. Poseł Kukiz’15 chce, by dziennikarka została wpisana „na listę osób niepożądanych”. „Nie wolno ani chwili dłużej tolerować tak skandalicznych oszczerstw” – napisał.

Źródło; twitter.com / dorzeczy.pl / tok.fm

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-02-14)

 

Wpadka czy celowe szkalowanie Polaków? Dziennikarka NBC o „polskim i nazistowskim reżimie”

Antypolska kampania związana z oskarżaniem naszej ojczyzny o zbrodnie popełnione przez Niemców w czasie II Wojny Światowej wchodzi w nowy etap. Po „polskich obozach zagłady” przyszedł czas na „polski i nazistowski reżim”, którego celem była eksterminacja Żydów. Takim stwierdzeniem posłużyła się Andrea Mitchell – zagraniczna korespondentka amerykańskiej stacji NBC.

O skandalicznej wypowiedzi amerykańskiej dziennikarki poinformował Alex Storozynski, prezes Fundacji Kościuszki.

Mitchell relacjonując warszawską konferencję o Bliskim Wschodzie powiedziała, że powstańcy w getcie warszawskim walczyli przeciwko „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Kim byli owi naziści – tego nie sprecyzowała. Zamiast tego postawiła ich w jednym szeregu z Polakami sugerując związek między zbrodniarzami Hitlera a naszymi rodakami. Co ciekawe – w swoim materiale Mitchell ani razu nie wspomniała o Niemcach, którzy stworzyli warszawskie getto i wymordowali jego mieszkańców.

„Dziennikarka NBC News stwierdziła na wizji, że powstańcy w getcie warszawskim walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi. To już przekracza granice kompromitacji. Za takie rzeczy powinny być przeprosiny w następnym programie i spalenie się ze wstydu” – skomentował publicysta „Do Rzeczy” Marcin Makowski.

Korespondentka TVP w USA Zuzanna Falzmann zaapelowała do Mitchell o przeprosiny. „Nie było takiej rzeczy jak polski i nazistowski reżim. Takie stwierdzenie jest wysoce obraźliwe. Polska była okupowana przez niemieckich nazistów. Zarówno Polacy jak i Żydzi walczyli przeciwko nazistom podczas powstania w getcie” – podkreśliła.

72-letnia Andrea Mitchell nie jest „zwykłą dziennikarką”. Jak podkreślają komentatorzy należy ona do „amerykańskiego topu dziennikarstwa telewizyjnego”. Pełni bowiem funkcję szefowej Działu Zagranicznego NBC i od lat obsługuje najważniejsze wydarzenia polityczne w USA i nie tylko.

Źródło: tvp.info / Twitter

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-02-14)

 

Lisicki: Ustawa 447 to skandal i złamanie reguł prawa

Słowa dziennikarki MSNBC o polskim i nazistowskim reżymie przeciwko którym powstali Żydzi w getcie warszawskim w 1943 roku to przejaw ignorancji i głupoty – powiedział redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy, Paweł Lisicki w wywiadzie dla Radia WNET.

Skrytykował on również wypowiedź sekretarza stanu USA, Michaela Pompeo, który z bohatera polskiej partyzantki zrobił żydowskiego watażkę, Franka Blaichmana, który po wojnie służył w komunistycznym systemie przemocy.

Odnośnie wypowiedzi Pompeo na temat rozwiązania przez „polskich kolegów” kwestii zwrotu prywatnego mienia utraconego w wyniku wojny, Lisicki stwierdził, że można na tę wypowiedź spojrzeć dwojako. „Jeśliby rozumieć ją jako wezwanie do przyjęcia przez polski rząd ustawy reprywatyzacyjnej, w ramach której prawowici spadkobiercy uzyskaliby zwrot mienia bądź rekompensaty, to ja tu niczego złego nie widzę. Jeśliby jednak chodziło o nawiązanie do tej słynnej ustawy 447, która mówi o mieniu bezspadkowym, znaczyłoby to, że w przypadku braku potomka, o mienie mogą występować organizacje żydowskie, to byłoby to absolutnym skandalem i złamaniem wszelkich reguł prawa i wszelkich zasad. Dlatego na miejscu polskich polityków, dyplomatów, poprosiłbym pana Pompeo żeby wyjaśnił, co miał na myśli”.

W kwestii odbywającej się w Warszawie tzw. konferencji bliskowschodniej, Lisicki postrzega ją, oceniając sposób w jaki została przygotowana i zapowiadana, jako wyraz coraz większego uzależnienia Polski od polityki amerykańskiej bez widocznych, wyraźnych pozytywnych owoców dla Polski. „Jeśli Polska pozwala na uwikłanie się w bycie poplecznikiem antyirańskiej koalicji, jeśli podjęła tak wielkie ryzyko to chciałbym wiedzieć, co w zamian nam obiecano” – powiedział Lisicki w Radio WNET i dodał: „Suwerenność nie polega na tym, że znajdujemy sobie jednego partnera i wisimy u jego klamki, gdyż w sytuacji konfliktu jesteśmy zawsze skazani na przegraną. Co zrobimy jeśli USA postawią nas pod ścianą i powiedzą: albo zapłacicie Żydom pieniądze, albo my zabieramy wojska z Polski„.

P

Za: prokapitalizm.pl (14 lutego 2019)

 

Skandaliczne przeprosiny Andrei Mitchell. Obraza Polski, kłamstwo? Nic z tych rzeczy! To tylko „niefortunna nieścisłość”

Dziennikarka amerykańskiej telewizji MSNBC Andrea Mitchell przeprosiła w czwartek za swą wypowiedź, że powstanie w getcie warszawskim było skierowane przeciwko „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Sformułowanie to określiła jako „niefortunną nieścisłość”.

„Przejęzyczyłam się we wczorajszym reportażu, gdy mówiłam o powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku. By było jasne, polski rząd nie był zaangażowany w te przerażające czyny. Przepraszam za tę niefortunną nieścisłość” – napisała Mitchell na Twitterze.

Mitchell przeprowadziła wywiad z przebywającym w Warszawie wiceprezydentem USA Mikiem Pence’em. W swojej relacji dziennikarka poinformowała, że w programie podróży Pence’a i jego żony jest m.in. wizyta w dawnym getcie warszawskim, gdzie w czasie powstania w 1943 roku Żydzi – jak powiedziała – „przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. (PAP)

Za: Najwyższy Czas! (14/02/2019)

 

Źródło: Bibula – pismo niezalezne


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 20 luty 2019 10:49
alexjones.pl Informacje z Polski Prezes IPN ostro o kłamstwie amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell. „To jest nie tylko kłamstwem, ale przede wszystkim zniewagą”