Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Niemcy żądają wstrzymania ustawy frankowej. USA wzywa do wypłaty pieniędzy Żydom. Gdzie my żyjemy?
Kategoria: Informacje z Polski   Niedziela, 24 luty 2019 08:02 Autor: Andreas

Niemcy żądają wstrzymania ustawy frankowej. USA wzywa do wypłaty pieniędzy Żydom. Gdzie my żyjemy?

Niemcy żądają wstrzymania ustawy frankowej. USA wzywa do wypłaty pieniędzy Żydom. Gdzie my żyjemy? Connor Tarter/Flickr/CC BY-SA 2.0

Dopiero co ujawniono, iż ambasada Niemiec (wraz z trzema innymi) wystąpiła do polskiego ustawodawcy z pismem, aby utrącić projekt tzw. „ustawy frankowej”, bo zagraniczne banki mogłyby ponieść nadmierne straty, a już musimy wsłuchiwać się w kolejne wytyczne płynące z zagranicy.

Tym razem Georgette Mosbacher w publicznej wypowiedzi podtrzymała stanowisko USA w zakresie żydowskich roszczeń: „Nie uważamy, że ten problem został finalnie rozwiązany”. Co istotne – zarówno w sprawie „kredytów frankowych”, jak i roszczeń żydowskich chodzi o gigantyczne pieniądze.

Kilka dni temu „Dziennik Gazeta Prawna” ujawnił informację, iż ambasady Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Portugalii wystosowały do szefa sejmowej komisji finansów publicznych Andrzeja Szlachty wspólne pismo, w którym ostrzegają, że projektowana tzw. „ustawa frankowa” może naruszać unijne zasady swobody zawierania umów, niedziałania prawa wstecz czy proporcjonalności.

Przede wszystkim jednak wskazali, że przeforsowanie ustawy w proponowanym kształcie może oznaczać dla zagranicznych banków działających w Polsce miliardowe koszty, a to może skłonić spółki będące właścicielami tych banków do wystąpienia z pozwami i wniesienia roszczenia przeciwko Skarbowi Państwa.

Dlaczego z pismem do sejmowej komisji finansów publicznych wystąpiły akurat ambasady Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Portugalii? Ano dlatego, że z państw tych pochodzą – odpowiednio – niemiecki Comerzbank (właścicielmBanku), austriacki Raiffeisen (właściciel Raiffeisen Polbanku), hiszpański Santander (właściciel Santander Bank Polska – wcześniej znany jako BZ WBK) oraz portugalski Banco Comercial Portugues (właściciel Millenium Banku).

O roszczeniach, tylko że zupełnie innego rodzaju, mówiła także ambasador USA – Georgette Mosbacher. W wywiadzie dla programu „Racja Stanu Extra” Wirtualnej Polski, pytana o słowa Mike’a Pompeo, który podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie wezwał władze polskie, aby uczyniły postępy ws. restytucji mienia utraconego w Holokauście, odpowiedziała:

„Myślę, że słowa sekretarza Pompeo mówią same za siebie. Nie uważamy, że ten problem został finalnie rozwiązany. Nadal mamy do zrobienia wiele w tej sprawie, ale uważamy, że osiągnięcie rozwiązania jest wykonalne”.

Powstaje pytanie – w jakim kraju my żyjemy? Czy normalne jest to, że służby dyplomatyczne obcych państw próbują wpłynąć na wewnętrzne procesy legislacyjne?

Paradoksalnie, odpowiedź na tę kwestię jest jak najbardziej pozytywna. Otóż nie jest niczym nadzwyczajnym to, że ambasador danego państwa napisze list, w którym podzieli się swoimi uwagami czy wypowie publicznie w konkretnej sprawie. Szczególnie nie powinniśmy być wzburzeni, gdy takie wystąpienia mają walor transparentności i są jawne. Problemem może być natomiast poruszana tematyka takich wystąpień.

O ile jeszcze wezwania do porzucenia ustawy frankowej w obecnym kształcie, w jakiś sposób mogą się bronić (wszak jeśli klient banku czuje się oszukany, to może wystąpić do sądu z pozwem o unieważnienie frankowej umowy i nie trzeba do tego specjalnych ustaw), o tyle kompletnie nie zrozumiałe – z punktu widzenia obowiązującego w Polsce prawa – są żydowskie roszczenia dotyczące mienia bezspadkowego oraz twierdzenie, że istnieje jakiś problem w sprawie mienia, które posiada spadkobierców.

Podnoszenie tego tematu wynika albo z chłodnej kalkulacji, albo z błędnej oceny roli jaką odegrała Polska podczas II wojny światowej. Tak czy inaczej wskazywanie przez ambasador Mosbacher roszczeń żydowskich jako „problemu, który nie został przez Polskę finalnie rozwiązany” musi budzić nasz sprzeciw. Mam nadzieję, że będziemy mogli w tej sprawie liczyć na odpowiednią reakcję zarówno resortu spraw zagranicznych ministra Czaputowicza, jak i resortu sprawiedliwości ministra Ziobry.

Źródło:
Restytucja mienia? Mosbacher podtrzymuje apel Pompeo: Jego słowa mówią same za siebie. Ten problem nie został finalnie rozwiązany (wPolityce.pl)
NEWS DGP: Cztery ambasady interweniują w sprawie ustawy frankowej (Dziennik.pl)

Źródło:  Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 24 luty 2019 10:18
alexjones.pl Informacje z Polski Niemcy żądają wstrzymania ustawy frankowej. USA wzywa do wypłaty pieniędzy Żydom. Gdzie my żyjemy?