Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Agrounia od rana protestuje w Warszawie
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 13 marzec 2019 08:01 Napisał

Agrounia od rana protestuje w Warszawie

Agrounia od rana protestuje w Warszawie Natalia Żyto Twitter @Natalia Żyto

Rolnicy zablokowali stołeczny Plac Zawiszy. Sięgnęli do klasyki repertuaru protestów ulicznych: na jezdni rozsypali jabłka, położyli świńskie łby i podpalili opony.

Na miejscu zjawiła się już straż pożarna, która ugasiła płonące opony. Rolnicy rozpoczęli swój protest około 7.00 rano.
Agrounia domaga się „zmiany organizacji handlu w Polsce i zmiany polityki międzynarodowej rządu, by uwzględniała interes polskich gospodarstw rodzinnych” – czyli przede wszystkim znakowania polskiej żywności flagą, a także wprowadzenia ustawy nakazującej wprowadzenie na półki sklepów wielkopowierzchniowych 51 procent towarów krajowych. Sprzeciwia się też nieskutecznej walce z afrykańskim pomorem świń. W Warszawie na demonstracji są hodowcy bydła i trzody, ale też sadownicy.

Protestujący mówią, że „blokując drogę, odzwierciedlają, w jaki sposób rynek został zablokowany dla polskich gospodarzy”.
– My tak zostaliśmy zablokowani na polskim rynku, jak dziś kierowcy na drodze. Pokazujemy, w jaki sposób rolnik został odcięty od jednego obiegu – mówił Michał Kołodziejczak, lider Agrounii. – Polscy rolnicy nie będą dłużej czekać. Takie działania będą się powtarzać coraz częściej.

Poprzedni protest odbył się w połowie lutego. Wówczas po prostu przeszli Marszałkowską z transparentami. Dlaczego zdecydowali się zaostrzyć formę protestu?

„Nie ma innej opcji niż pokaz siły ze strony rolników. Pokojowe demonstracje są obiektem kpiny ze strony polityków i urzędników” – napisali na swoim profilu na Facebooku dzień przed protestem.

Źródło: Strajk.eu

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)alexjones.pl Informacje z Polski Agrounia od rana protestuje w Warszawie