Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polski Kościół mierzy się z pedofilią. Wiarygodnie?
Kategoria: Informacje z Polski   Piątek, 15 marzec 2019 07:04 Autor: Andreas

Polski Kościół mierzy się z pedofilią. Wiarygodnie?

Polski Kościół mierzy się z pedofilią. Wiarygodnie? Caio Bruno/Flickr/CC BY 2.0

Przedstawiciele Episkopatu Polski przedstawili na konferencji prasowej dane o pedofilii w polskim Kościele katolickim.

Kościół przyznał się do 382 przypadków wykorzystywania 625 nieletnich w latach 1990-2018. Dane te zebrano w 41 diecezjach i 74 zakonach. Prezentujący dziennikarzom informacje ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego przyznał, że z roku na rok liczba przypadków wzrastała. Nie przeszkodziło to abp. Gądeckiemu podjąć próby przedstawienia problemu jako ataku na instytucję Kościoła oraz przekonania opinii publicznej, że pedofilia w Kościele jest tylko fragmentem większej całości, bo zjawisko to występuje na całym świecie.

– Do tej pory przyzwyczailiśmy się do hasła ukutego ideologicznie „pedofilia w Kościele”. To hasło miało odebrać autorytet Kościoła, zniszczyć zaufanie do niego. Nie wiem, jakie intencje stały za tym, że tak zręcznie i z uporem powtarzano to hasło. Ani które ośrodki były zainteresowane promocją tego hasła. Podobnie było w przypadku lustracji. To nie jest problem samego Kościoła, tylko całego świata. Nie widać chęci ruszenia tego problemu w wymiarze społecznym. Nie widać zainteresowania rządowego ani samorządowego. Co z tego, że my zlikwidujemy problem pedofilii w Kościele, jeśli on będzie w społeczeństwie? – cytuje wypowiedź hierarchy „Gazeta Wyborcza”.

Zaledwie co czwarty ksiądz po ujawnieniu jego przestępstw został wydalony ze stanu kapłańskiego, reszta obeszła się lżejszymi karami – uniewinniono co dziesiątego. W raporcie nie mówi się o częstych próbach chronienia księży pedofilów poprzez przenoszenie ich do innych parafii lub za granicę.

Dane podane dzisiaj przez kościelnych hierarchów nieco zaskakują. W Niemczech, jak podał „Der Spiegel”, w latach 1946-2014 ofiarami księży pedofilów padło 3677 nieletnich, co daje średnią ok. 54 osób na rok. W Irlandii, według. tzw. Raportu Ryana w ciągu 50 lat, do 1990 roku ofiarą padło około 2000 nieletnich, co daje 40 osób rocznie. W Polsce, jeśli traktować podane dziś liczby jako wiarygodne, średnia wynosiłaby 22 osoby. Oznacza to, że problem pedofilii w Kościele katolickim w Polsce wymaga jeszcze wielu badań i nowych, wiarygodnych danych.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 15 marzec 2019 07:52
alexjones.pl Informacje z Polski Polski Kościół mierzy się z pedofilią. Wiarygodnie?