Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Trybunał Konstytucyjny stwierdza – banki są nadmiernie uprzywilejowane
Kategoria: Informacje z Polski   Niedziela, 21 kwiecień 2019 08:01 Autor: Andreas

Trybunał Konstytucyjny stwierdza – banki są nadmiernie uprzywilejowane

Trybunał Konstytucyjny stwierdza – banki są nadmiernie uprzywilejowane Matthew Hunt/Flickr/CC BY 2.0

Trybunał Konstytucyjny na wniosek mec. Jacka Czabańskiego wstrzymuje wykonalność nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie na rzecz banku (sygn akt. Ts 8/19).

Trybunał stwierdził, iż art. 485 §3 Kodeksu postępowania cywilnego może być niezgodny z art. 45 ust. 1 oraz art. 77 ust. 2. W Postanowieniu z dnia 9 kwietnia 2019 r. TK podkreślił, że liczne warunki formalne, takie jak:

  • krótki 14-dniowy termin na wniesienie zarzutów,
  • konieczność zgłaszania wszystkich dowodów w tym terminie pod rygorem ich odrzucenia,
  • konieczność wysokiej opłaty sądowej,

ograniczają prawo do rozpoznania zarzutów do nakazu zapłaty. A tym samym pozbawia pozwanego prawa do sądu oraz prawa do zaskarżenia orzeczenia sądowego.

Ponadto TK uznał także, że  art. 31 ust w związku z art. 76 Konstytucji Rzeczypospolitej zachodzi znaczne i nieuprawnione uprzywilejowanie banków względem konstytucyjnych praw konsumentów. Narusza to też zasady demokratycznego państwa prawa.

Warto nadmienić, że w 2018 r. zapadły dwa wyroki  (C‑176/17[1], C‑632/17[2]  Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) potwierdzające, że ten przepis jest niezgodny z przepisami Dyrektywy 93/13.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu ma nadzieję, że następnym krokiem będzie rozprawa Trybunału Konstytucyjnego i stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów pozwalających na wydawanie nakazów zapłaty na rzecz banków, bez badania zasadności ich roszczeń.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 21 kwiecień 2019 10:44
alexjones.pl Informacje z Polski Trybunał Konstytucyjny stwierdza – banki są nadmiernie uprzywilejowane