Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski PGNiG chce gaz z Izraela
Kategoria: Informacje z Polski   Wtorek, 30 kwiecień 2019 16:02 Autor: Andreas

PGNiG chce gaz z Izraela

PGNiG chce gaz z Izraela Lowdown Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo potwierdziło swoje zainteresowanie zakupem gazu pochodzącego z Izraela. Władze spółki zamierzają kupować tamtejszy surowiec, aby uniezależnić się od dostaw ze strony rosyjskiego Gazpromu, który w chwili obecnej odpowiada za prawie połowę wszystkich dostaw gazu do Polski.

Jako pierwsza o całej sprawie napisała brytyjska agencja prasowa Reuters, powołująca się na swoją rozmowę z prezesem PGNiG-ie Piotrem Woźniakiem. Były minister gospodarki podkreślił, że kierowana przez jego spółka chce znajdować się „na skrzyżowaniu północy z południem i wschodu z zachodem”, dlatego wśród partnerów na południe od Polski rozważany jest także Izrael.

Gaz pochodzący z Izraela miałby pozwolić na uniezależnienie się od dostaw gazu ze strony rosyjskiego Gazpromu, który wciąż eksportuje połowę tego surowca zakupowanego przez naszego największego operatora. Samo państwo syjonistyczne w ostatnich latach odkryło nowe złoża na Morzu Śródziemnym, wdając się zresztą w tej sprawie w spór z sąsiednim Libanem.

Wcześniej PGNiG-ie wycofało swoje biuro z Iranu, który także miał dostarczać do Polski ropę naftową oraz gaz LNG, co było związane z naciskiem Stanów Zjednoczonych nakładających kolejne sankcje na ten kraj.

Na podstawie: biznesalert.pl.Źródło: AUTONOM.PL 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 30 kwiecień 2019 18:48