Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Cyberdemokracja w Polsce – Polska podąża drogą Szwajcarii i wprowadza głosowanie przez sieć
Kategoria: Informacje z Polski   Poniedziałek, 06 maj 2019 08:10 Autor: Andreas

Cyberdemokracja w Polsce – Polska podąża drogą Szwajcarii i wprowadza głosowanie przez sieć

Pierwsze Forum Demokracji Bezpośredniej w Sobótce 2019 Pierwsze Forum Demokracji Bezpośredniej w Sobótce 2019 NTV / You Tube

3 Maja 2019 w Sobóte odbyło się pierwsze Forum Demokracji Bezpośredniej. Swoją obecnością zaszczycił je burmistrz miasta Mirosław Jarosisz, prof. dr Mirosław Matyja ze Szwajcarii, przedstawiciele think-tanku Narodowi Insytutu Studiów Strategicznych Piotr Jankowski i Wojciech Dobrzyński, poseł ruchu Kukiz15, przedstewiciel Konfederacji na Rzecz Reform Ustrojowych Roman Klimczyk oraz kandydat do PE dr. Hubert Czerniak.

Więcej: Niezależna Telewizja

Współczesny świat bardzo szybko się zmienia. Nowe odkrycia naukowe, rozwój techniki i technologii przybrał zawrotne tempo. Prawdziwą rewolucją jest powstanie technologii komputerowych i komunikacyjnych w postaci bezprzewodowego internetu. Jednak jedynie w sferze politycznej te osiągnięcia techniczne napotkały na opór. A przecież wszechobecna komunikacja przez internet daje olbrzymie szanse na pogłębienie demokracji w kierunku jej bezpośredniości.

Po ponad 100 latach stosowania takiej praktyki demokracja pośrednia, jaką jest demokracja parlamentarna, popadła w głęboki, strukturalny kryzys. Dowodem tego są między innymi sukcesy wyborcze w wielu krajach europejskich różnych ugrupowań określanych jako antysystemowe.

 

Utopia czy szansa? Demokracja bezpośrednia w Polsce – Prof. dr Mirosław Matyja

Prawdziwym wyjątkiem jest system polityczny Szwajcarii, którego filarami jest veto ludowe i referenda mające moc wiążącą dla parlamentu i rządu. Przynosi to, mimo wielu mankamentów wiele pożytków szwajcarskiemu społeczeństwu i utrzymuje jego dobrobyt na najwyższym w świecie poziomie. Warto brać przykład z tego kraju.

Prezentacja Mateusza Jarosiewicza z neOS dotyczyła udziału technologii w odzyskaniu suwerenności technologicznej, demokratycznej oraz monetarnej. Przedstawił działanie w praktyce systemu wybory kandydatów na jedną listę wyborczą 1Polska oraz ewolucji wspólnych postulatów.

Podczas prezentacji zostały też przedstawione narzędzia technologiczne umożliwiające wprowadzenie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w XXI wiek.

Zobacz pełne wideo z wystąpieniem:

 

Aplikacja I-Voting

Aplikacja umożliwia między innymi prowadzenie pełnego procesu związanego z budżetem obywatelskim od jego ogłoszenia po rozliczenie projektów, co gwarantuje zgodne z prawem wydatkowanie środków publicznych.

Technologia blockchain istnieje od 2009 roku i do tej pory nie została ani razu w historii złamana, co daje jej perspektywy wykorzystania w wyborach powszechnych – nad czym pracują obecnie Szwajcaria, Malta, USA i Estonia.

Stworzony przez autorów pomysł – protokół vote mix jest innowacyjnym rozwiązaniem kryptologicznym. White paper projektu oraz gotowy w dużej części kod komputerowy protokołu został pozytywnie oceniony przez ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, Izby Gospodarczej Blockchain i Nowoczesnych Technologii oraz Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, jako spełniające wszystkie kryteria techniczne wdrożenia w wyborach powszechnych, a tym bardziej w głosowaniach dotyczących budżetów obywatelskich.

Aplikacja i-Voting otrzyma również dodatkowe funkcjonalności, przydatne dla samorządu. Program będzie mógł być wykorzystywany w badaniach lokalnej opinii publicznej za pomocą sondaży, plebiscytów, czy referendum.

Aplikacja może być wykorzystana do tworzenia dowolnych  e-usług administracji lokalnej. Telefon stanie się jakby elektronicznym dowodem osobistym umożliwiającym podpisywanie dokumentów (e-podpis lokalny).

Mieszkaniec będzie mógł wysyłać e-wnioski do urzędu, otrzymywać powiadomienia z urzędu, alerty bezpieczeństwa, głosować w organizowanych przez JST głosowaniach, czy zgłaszać drobne sprawy interwencyjne. Usługa jest dostępna na urządzeniach mobilnych i platformach stacjonarnych.
System obsługuje wszystkie typy głosowań.

Rozwinięta wersja systemu będzie umożliwiać prowadzenie obrad na sesjach Rad Gmin lub Rad Miast za pomocą laptopów, tabletów czy smartfonów, co umożliwia np. prowadzenie mobilnych sesji wyjazdowych.Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 06 maj 2019 11:32
alexjones.pl Informacje z Polski Cyberdemokracja w Polsce – Polska podąża drogą Szwajcarii i wprowadza głosowanie przez sieć