Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Wraca temat podatku katastralnego! Jego wprowadzenie proponuje Leszek Jażdżewski (support Tuska)!
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 09 maj 2019 18:09 Napisał

Wraca temat podatku katastralnego! Jego wprowadzenie proponuje Leszek Jażdżewski (support Tuska)!

Wraca temat podatku katastralnego! Jego wprowadzenie proponuje Leszek Jażdżewski (support Tuska)! Olgierd Rudak/Flickr/CC BY 2.0

Dużo ostatnio mówiło się o Leszku Jażdżewskim, o jego ataku na kościół oraz o tym, że treść jego wystąpienia musiała być zaakceptowana przez Donalda Tuska. Mało kto zwrócił jednak uwagę na poglądy Jażdżewskiego dotyczące innych kwestii. A okazuje się, że jest o czym pisać. Naczelnemu "Liberté" bliska jest bowiem idea... podatku katastralnego! W opublikowanym dwa dni temu na łamach "Krytyki Politycznej" wywiadzie Jażdżewski stwierdził, że Polska "dorosła już do opodatkowania nieruchomości podatkiem katastralnym" (sic!).

Przypomnijmy - jeszcze do niedawna o istnieniu Leszka Jażdżewskiego mało kto słyszał. Nagle stało się o nim głośno 3 maja, kiedy wystąpił z przemówieniem poprzedzającym wystąpienie Donalda Tuska na auli Uniwersytetu Warszawskiego. Słowa, które wówczas padły były co najmniej kontrowersyjne. Jażdżewski w pełnym pasji przemówieniu przekonywał, że "Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody".

Na osobę Leszka Jażdżewskiego warto spojrzeć nie tylko przez pryzmat treści wystąpienia z 3 maja, ale nieco szerzej, uwzględniając jego poglądy w innych kwestiach. Z pomocą przychodzi nam tutaj "Krytyka Polityczna" publikując wywiad z Jażdżewskim, w którym jedna kwestia utkwiła w mojej pamięci szczególnie.

Redaktor naczelny kwartalnika "Liberté" opowiadał w nim o konieczności poprawienia dostępności do usług publicznych. Na pytanie dotyczące sposobów finansowania poprawy wspomnianych usług, Jażdżewski odpowiedział następująco:

"Moim zdaniem Polska dorosła już do opodatkowania nieruchomości podatkiem katastralnym (...). Nawet liberał się zgodzi, że od nieruchomości i gruntów należy się podatek, bo po prostu ziemia ma ograniczoną powierzchnię. Druga rzecz to podatki ekologiczne: nie da się obronić z pozycji liberalnych tezy, że umowne wylewanie ścieków do rzeki nie rodzi żadnych kosztów".

Co to jest podatek katastralny? W największym skrócie - jest to podatek, do którego płacenia zobowiązani są właścicieli nieruchomości. Jego stawka uzależniona jest od wartości danej nieruchomości (określony procent jej wartości płacony rocznie). Najczęściej jest traktowany jako podatek lokalny, który zasila kasy samorządów.

W Polsce podatek katastralny nie istnieje. Wstępne plany jego wprowadzenia pojawiły się w 2012 roku, w opublikowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dokumencie pt.: "Założenia krajowej polityki miejskiej do roku 2020". W dokumencie tym mogliśmy przeczytać, że: "Zreformowanie systemu podatku od nieruchomości może być zrealizowane np. poprzez wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości ad valorem lub podatku zależnego pośrednio od wartości nieruchomości". W efekcie powyższego osoba będąca właścicielem mieszkania o wartości 250 tys. zł musiałaby co roku uiszczać dodatkowy podatek w wysokości np. 1% wartości tego mieszkania (przyjmuje się, że ok. 1% to standardowa wysokość podatku katastralnego; w takiej konfiguracji do zapłaty byłoby 2500 zł).

Na szczęście plany wprowadzenia tego podatku w życie zostały odłożone na czas nieokreślony, a po przejęciu władzy przez PiS całkowicie odrzucone. Powstaje jednak pytanie - czy w przypadku powrotu Tuska do władzy pomysł wdrożenia katastru w Polsce również nie powróci? Wszak o koncepcji wprowadzenia tego podatku mówi obecnie nie byle kto, jak sam Leszek Jażdżewski - support Tuska, uchodzący za jego intelektualne zaplecze...


Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

 

Źródło: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)alexjones.pl Informacje z Polski Wraca temat podatku katastralnego! Jego wprowadzenie proponuje Leszek Jażdżewski (support Tuska)!