Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Ten sondaż nie pozostawia wątpliwości. Polacy nie chcą już religii w szkołach
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 11 maj 2019 17:06 Autor: Andreas

Ten sondaż nie pozostawia wątpliwości. Polacy nie chcą już religii w szkołach

Ten sondaż nie pozostawia wątpliwości. Polacy nie chcą już religii w szkołach FotoKatolik/Flickr/CC BY-SA 2.0

53 proc. Polek i Polaków zapytanych przez ośrodek Kantar nie życzy sobie aby katecheza była obecna w szkołach publicznych i finansowana ze środków publicznych. Najnowszy sondaż pokazuje, że obywatele naszego kraju są zmęczeni ingerencją Kościoła w sferę świecką.

Nawet co czwarty wyborca Prawa i Sprawiedliwości uważa, że miejsce katechezy jest w kościele, nie w publicznej szkole. Elektorat partii Kaczyńskiego wciąż jest jednak najbardziej klerykalny ze wszystkich partii politycznych. Obecność religii w szkołach popiera 73 proc. głosujących na tę formację. Najbardziej krytycznie nastawieni do katolickiej indoktrynacji są sympatycy Wiosny – aż 90 proc. z nich uważa, że katecheza powinna natychmiast wynieść się z publicznych placówek edukacyjnych. W tym kontekście tym bardziej zadziwiające się ostatnie wynurzenia Roberta Biedronia, który powiedział przy okazji niedawnej afery, że „Jeżeli ktoś profanuje coś, co jest obiektem kultu religijnego, to są na to odpowiednie paragrafy i powinna spotkać go kara”.

Jeśli chodzi o wyborców Lewicy Razem to ich nastawienie jest podobnie jednoznaczne – 84 proc. z nich jest za świecką szkołą. Zwraca uwagę wysokim odsetek przeciwników katechezy w szkołach wśród popierających Koalicję Europejską – w ostatnim badaniu wyniósł on 78 proc., co zważywszy na fakt, że są wśród nich sympatycy prawicowych ugrupowań: PO i PSL, należy uznać za fakt krzepiący.

W ogólnym rozrachunku 53 proc. Polek i Polaków chce, aby zajęcia z katechezy nie odbywały się w szkołach i nie były finansowane z budżetu państwa. Przeciwnego zdania jest 45 proc. Najbardziej przywiązani do religii są respondenci z podstawowym wykształceniem – 59 proc. z nich chce utrzymania obecnego stanu. Z drugiej strony – 35 proc. ankietowanych z dyplomami wyższych uczelni chce urealnienia idei państwa świeckiego w polskiej szkole.

Spadek poparcia dla katechezy w szkołach koreluje z obniżaniem się zaufania dla Kościoła. Aż 73 proc. badanych przez Pew Research Center uważa, że środki podejmowanie przez hierarchów katolickich w związku z aferami pedofilskimi są niewystarczające. Spada również istotność religii w życiu, szczególnie młodych Polaków – tylko 16 proc. wśród nich uważa, że wiara jest dla nich „bardzo ważna”, a codziennie modli się tylko 14 proc. To niższy współczynnik od większości krajów UE.

Katecheza w szkołach kosztuje skarb państwa 1,4 mld zł rocznie.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 11 maj 2019 09:50
alexjones.pl Informacje z Polski Ten sondaż nie pozostawia wątpliwości. Polacy nie chcą już religii w szkołach