Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Ambasada USA w Polsce uspokaja w sprawie ustawy 447. Opublikowano specjalny komunikat
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 15 maj 2019 10:01 Autor: Andreas

Ambasada USA w Polsce uspokaja w sprawie ustawy 447. Opublikowano specjalny komunikat

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce Wikimedia Commons Public Domain

Ambasada USA opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej zestawienie informacji na temat „Ustawy o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono” (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST Act, potocznie zwana ustawą 447) z 2017 roku. W komunikacie podkreślono, że ustawa JUST wymaga od Departamentu Stanu przedłożenia Kongresowi USA jednorazowego raportu do listopada 2019 roku.

Z treści informacji opublikowanej przez ambasadę USA w Polsce wynika, że przygotowywany przez Departament Stanu raport będzie zawierał „ocenę przepisów prawnych i polityk poszczególnych krajów, które w 2009 roku przyjęły Deklarację z Terezina podczas konferencji poświęconej aktywom z okresu Holokaustu w zakresie identyfikacji, zwrotu lub restytucji aktywów bezprawnie zajętych lub przekazanych w okresie Holokaustu”.

„Ustawa JUST jest narzędziem umożliwiającym ocenę postępów krajów w wypełnianiu zobowiązań wynikających z tejże deklaracji” – podkreśla ambasada USA w Polsce.

W informacji zwrócono uwagę, że Deklaracja z Terezina „odnosi się do osób, które przeżyły Holokaust oraz innych ofiar nazistowskich prześladowań”. Ponadto dokument ten „wzywa kraje, które ją przyjęły, do podjęcia działań dotyczących identyfikacji, zwrotu lub restytucji aktywów bezprawnie zajętych w okresie Holokaustu, w tym: zwrotu lub restytucji bezprawnie zajętego mienia, w tym mienia religijnego lub komunalnego; zwrotu mienia, bez ustanowionego spadkobiercy, w celu pomocy osobom ocalałym z Holokaustu, które znajdują się w potrzebie; dokonania postępu w zaspokajaniu roszczeń obywateli, którzy przeżyli Holokaust i członków ich rodzin”.

Deklaracja z Terezina „wzywa również poszczególne kraje do rozwiązania kwestii dzieł sztuki skonfiskowanych lub zrabowanych przez nazistów; zwrotu dóbr kultury oraz judaików; zapewnienia dostępu do dokumentów archiwalnych; promowania edukacji, badań, ochrony pamięci i ważnych miejsc upamiętniających Holokaust; oraz zapewnienia godnych warunków życia dla osób ocalałych z Holokaustu” – napisano w komunikacie ambasady. Dodano, że „Polska i Stany Zjednoczone należały do grupy 46 krajów, które zatwierdziły Deklarację z Terezina w trakcie konferencji poświęconej aktywom z okresu Holokaustu”.

„Stanom Zjednoczonym chodzi o to, aby restytucja była sprawiedliwa i równa wobec wszystkich ofiar bez względu na narodowość, religię i pochodzenie etniczne” – napisano. Podkreślono również, że ustawa JUST „nie oskarża Polski o współudział w nazistowskich zbrodniach podczas II wojny światowej”, a Stany Zjednoczone uznają Polskę za „ofiarę hitlerowskiej agresji”.

„Ustawa JUST nie jest wymierzona przeciwko żadnemu państwu, ani nie traktuje jakiegokolwiek państwa w sposób szczególny ani też nie wymaga, aby jakikolwiek kraj wypłacał pieniądze pojedynczym osobom, obcym rządom lub międzynarodowym organizacjom z racji zwrotu mienia łącznie z bezspadkowym z okresu Holokaustu. Kongres amerykański zmierza do tego, aby kwestie te zostały rozwiązane” – napisano w komunikacie, wskazując że „żadne sankcje nie znajdują umocowania na mocy ustawy JUST”.

„Przeważająca większość roszczeń obywateli amerykańskich z okresu Holokaustu nie była objęta porozumieniem odszkodowawczym z 1960 roku. W lipcu 1960 Stany Zjednoczone podpisały umowę z Polską, na mocy której rząd polski przejął odpowiedzialność za wypłatę odszkodowań dla obywateli amerykańskich, którzy byli obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich majątek w Polsce był upaństwowiony przez ówczesny rząd komunistyczny” – czytamy w komunikacie.

„Obywatele polscy, których majątek został zajęty w czasach Holokaustu, a którzy później wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i stali się obywatelami amerykańskimi lub których potomkowie stali się obywatelami amerykańskimi, nie są objęci umową z 1960 roku. Wciąż mogą oni dochodzić swoich utraconych dóbr na podstawie polskiego prawa i procedur administracyjnych” – podaje ambasada USA w Polsce na koniec informując, że „po przedłożeniu raport wynikający z ustawy JUST stanie się dokumentem publicznym, dostępnym dla każdego do wglądu”.

Źródło: rmf24.pl / pl.usembassy.gov/pl/just_pl/

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-14)

 


 

Gideon Taylor, przewodniczący Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) skomentował w poniedziałek decyzję Polski o odwołaniu wizyty izraelskiej delegacji w sprawie zamiaru podniesienia kwestii restytucji żydowskich nieruchomości.

– Jesteśmy rozczarowani tonem i językiem używanym w Polsce w ostatnich tygodniach w sprawie zwrotu mienia – mówił Taylor w poniedziałek.- Nieżydowscy i żydowscy właściciele nieruchomości czekali wiele lat, by Polska wreszcie zapewniła im sprawiedliwość. Problem ten nie dotyczy niemieckich konfiskat nazistów podczas okupacji Polski. Chodzi o majątek, który następnie został upaństwowiony przez polskich komunistów, a który nadal przynosi korzyści polskiej gospodarce – kontynuował.

Polski rząd wprowadził projekt ustawy, aby rozwiązać ten problem ponad rok temu. Kwestia ta jest szczególnie ważna dla ocalałych z Holokaustu i ich rodzin, których własność została najpierw przejęta przez niemieckich nazistów, a następnie przez komunistyczną Polskę. Mamy nadzieję na wznowienie dialogu z Polską, aby mogła rozwiązać tę historyczną niesprawiedliwość. WJRO docenia wieloletnią troskę Izraela i Stanów Zjednoczonych, a także innych krajów, w tej kwestii – podsumował.

Taylor mówiąc o „trosce innych krajów” miał na myśli także Wielką Brytanię. Kilka dni temu w Izbie Lordów baronesa Ruth Deech oskarżyła Polskę o „samowolne zajęcie nieruchomości trzech milionów ofiar”.

Baronowa Ruth Deech powiedziała w debacie Izby Lordów w zeszłym tygodniu, że Polska jest „najbardziej skandalicznym przestępcą”, jeśli chodzi o zwrot sztuki zrabowanej przez nazistów.

Przekonywała, że kraj „bezprawnie zajął majątek trzech milionów ofiar nazistów.” – To jedyny taki kraj we współczesnej Europie, który odmówił ustanowienia systemu odszkodowań, okazując tym samym nonszalanckie podejścia do rządów prawa i europejskich zobowiązań – grzmiała w wyższej Izbie brytyjskiego parlamentu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskie MSZ ogłosiło, że Warszawa postanowiła odwołać wizytę izraelskich urzędników po tym, jak strona izraelska dokonała w ostatniej chwili zmian w składzie delegacji, sugerując, że rozmowy skupią się przede wszystkim na kwestiach związanych z restytucją mienia.

W sobotę około 20 tys. Polaków protestowało w Warszawie przeciw amerykańskiej ustawie JUST Act (S447) dot. restytucji żydowskich nieruchomości zajętych podczas Holokaustu i w późniejszym okresie, co zostało przemilczane przez media głównego nurtu. Marsz jednak został skrupulatnie odnotowany przez media zagraniczne.  

Źródło: israelnationalnews.com / thejc.com

AS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-05-14)

 


Źródło: Bibula – pismo niezalezne


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 15 maj 2019 10:03
alexjones.pl Informacje z Polski Ambasada USA w Polsce uspokaja w sprawie ustawy 447. Opublikowano specjalny komunikat