Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski 84% Polaków chce komisji ds. tuszowania pedofilii w Kościele! PiS musi uderzyć w kler. Inaczej do władzy wróci PO
Kategoria: Informacje z Polski   Wtorek, 21 maj 2019 16:08 Napisał

84% Polaków chce komisji ds. tuszowania pedofilii w Kościele! PiS musi uderzyć w kler. Inaczej do władzy wróci PO

84% Polaków chce komisji ds. tuszowania pedofilii w Kościele! PiS musi uderzyć w kler. Inaczej do władzy wróci PO Dima Bushkov/Flickr/CC BY 2.0

Gigantycznym poparciem społecznym cieszy się pomysł powołania specjalnej komisji, której celem byłoby wyjaśnienie przypadków molestowania przez kapłanów oraz ukrywania takich sytuacji przez kościelnych hierarchów. Za powołaniem takiej komisji (która miałaby być całkowicie niezależna od struktur Kościoła katolickiego w Polsce) jest aż 84 proc. ankietowanych. Przeciwko powołaniu takiej komisji jest tylko 9 proc. badanych, a 7 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Nie mam wątpliwości - jeśli PiS zlekceważy tak silny "vox populi", to przegra wybory, a do władzy powróci PO.

Wczoraj pisałem o tym, jak Tusk zastawił "kościelną" pułapkę na Kaczyńskiego, którą prezes PiS dał się złapać. Dziś wskażę w jaki sposób Kaczyński (a w konsekwencji cały PiS) może z tej pułapki wyjść o własnych siłach. Co istotne z politycznego punktu widzenia - ma na to raptem dwa, góra trzy dni, jeśli chce zdążyć przed niedzielnym wyborami.

Wczoraj strona WirtualneMedia.pl opublikowała wyniki badania opinii społecznej przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na temat postrzegania Kościoła katolickiego i Episkopatu Polski po wyemitowaniu filmu "Tylko nie mów nikomu". Okazuje się, że aż 84 proc. respondentów, którzy widzieli film braci Sekielskich uważa, że powinna powstać "niezależna od Kościoła Katolickiego komisja, której zadaniem byłoby wyjaśnienie przypadków molestowania seksualnego przez kapłanów, ukrywania takich sytuacji i zbadanie skali tego zjawiska". Tylko 9 proc. ankietowanych było przeciwnego zdania, a 7 proc. nie miało w tej sprawie opinii.

Jakby tego było mało - 54 proc. badanych jest zdania, iż po ujawnieniu informacji zawartych w filmie "Tylko nie mów nikomu" Episkopat Polski powinien podać się do dymisji. Przeciwnego zdania jest 20 proc. respondentów, a 26 proc. nie miało na ten temat wyrobionej opinii.

Platforma Obywatelska, czując szybko zmieniające się nastroje społeczne, zaproponowała powołanie niezależnej komisji do spraw zbadania przypadków pedofilii w Kościele katolickim w Polsce. Odpowiedź PiS była raczej szybka, jednak obarczona pewnymi warunki. - "PiS jest gotowe poprzeć komisję badającą przypadki pedofilii, ale nie tylko w kościele. Ani Nobel, ani Oscar nie obroni nikogo przed karą za tego typu przestępstwa - powiedział Prezes PiS" – napisała na Twitterze Beata Mazurek.

Problem polega na tym, że ostatnie dni - kluczowe z punktu widzenia sympatii politycznych Polaków - to przede wszystkim informacje związane z Kościołem oraz przypadkami ukrywania pedofilii przez kościelnych hierarchów oraz gigantyczne zainteresowanie społeczne tą sprawą. Próbując rozmyć zainteresowanie na "noblistów" i zdobywców Oskara PiS strzela sobie w stopę. Wszak obecnie to właśnie "kościelna purpura" gromadzi społeczną złość, którą najlepiej widać w cytowanych powyżej wynikach badania opinii społecznej. Jeśli PiS zlekceważy tak silny "vox populi" i w ciągu najbliższych dni w sposób jednoznaczny nie opowie się za powołaniem specjalnej komisji, której celem byłoby wyjaśnienie przypadków molestowania przez kapłanów oraz ukrywania takich sytuacji przez kościelnych hierarchów, to w mojej ocenie przegra niedzielne wybory, a to w konsekwencji otworzy Platformie Obywatelskiej drogę do powtórnego przejęcia władzy w Polsce.

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)alexjones.pl Informacje z Polski 84% Polaków chce komisji ds. tuszowania pedofilii w Kościele! PiS musi uderzyć w kler. Inaczej do władzy wróci PO