Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Czy Polska zapłaci za wyroki sądów sprzeczne z Postanowieniami TSUE?
Kategoria: Informacje z Polski   Wtorek, 28 maj 2019 11:03 Autor: Andreas

Czy Polska zapłaci za wyroki sądów sprzeczne z Postanowieniami TSUE?

Czy Polska zapłaci za wyroki sądów sprzeczne z Postanowieniami TSUE? Hermann/PixaBay/CC0 Creative Commons

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu przekazało Komisji Europejskiej 44 wyroki polskich sądów sprzeczne z orzeczeniami oraz postanowieniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C‑176/17[1], C‑632/17[2])

We wrześniu oraz listopadzie 2018 r. TSUE orzekł, iż przepis art. 485 §3 Kodeksu postępowania cywilnego jest sprzeczny z prawem Unijnym i ogranicza prawa konsumenta wynikające m. in z Dyrektywy 93/13. Mimo to, polski wymiar sprawiedliwości w dalszym ciągu akceptuje nakazy zapłaty wobec konsumentów wystawione na podstawie tego przepisu. Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził, że do 18 stycznia 2019 r. tylko w tym sądzie wydano 44 nakazy zapłaty – wbrew wyrokom TSUE.

Przedstawiciele Stowarzyszenia w trakcie spotkania z Komisja Europejską, które odbyło się 14 maja br. w Brukseli, wskazywali na fakt ignorowania przez polski wymiar sprawiedliwości wyroków TSUE. Zgodnie z ustaleniami Stowarzyszenie przekaże do KE zestawienie, dotyczące wszystkich sądów w Polsce, mówiące o liczbie wydanych nakazów zapłaty wbrew decyzjom TSUE.

Jak podkreśla Barbara Husiew, wiceprezes Stowarzyszenia:

 

“Jest czymś niezrozumiałym, gdy bank z pełną świadomością występuje o nakaz zapłaty, wiedząc, że jest on niezgodny z przepisami unijnymi.
Jednak jeszcze bardziej bulwersuje nas fakt ignorowania wyroków TSUE przez polskich sędziów. Taka postawa prowadzi do tysięcy przypadków egzekucji majątków Polaków wbrew przepisom UE.

Apelujemy do sędziów o przestrzeganie prawa UE, a do konsumentów o zgłaszanie każdego przypadku wystawienia nakazu zapłaty na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .”

Przypominamy, iż wspólnotowa zasada odpowiedzialności odszkodowawczej państwa, za orzeczenia sądów ostatniej instancji, sprzeczne z prawem wspólnotowym (sprawa C-224/01 Gerhard Köbler przeciwko Austrii), będzie skutkowała roszczeniem wobec Skarbu Państwa.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Wyłączenie licencji CC 3.0.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 28 maj 2019 07:45
alexjones.pl Informacje z Polski Czy Polska zapłaci za wyroki sądów sprzeczne z Postanowieniami TSUE?