Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Rząd znacznie więcej wydaje na UE, spłatę odsetek od długu i koszty emerytur. Efektem jest deficyt budżetowy
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 30 maj 2019 14:06 Napisał

Rząd znacznie więcej wydaje na UE, spłatę odsetek od długu i koszty emerytur. Efektem jest deficyt budżetowy

Rząd znacznie więcej wydaje na UE, spłatę odsetek od długu i koszty emerytur. Efektem jest deficyt budżetowy Kancelaria Premiera/Flickr/Public Domain2

W ubiegłym roku po kwietniu rząd chwalił się, że dużą - bo wynoszącą aż 9,3 mld zł - nadwyżką budżetową. W tym roku po kwietniu rząd już się za dużo nie chwali, gdyż budżet notuje deficyt. Co jest tego powodem? Okazuje się, że ekipa Mateusza Morawieckiego przez cztery pierwsze miesiące tego roku zdążyła wydać znacznie więcej naszych pieniędzy aniżeli w analogicznym okresie rok temu. Największe wzrosty w wydatkach zanotowano w przypadku rozliczeń z budżetem UE (więcej o 3,4 mld zł), obsługi długu (+2,8 mld zł) oraz dotacji przekazanej dla FUS (+3,6 mld zł).

Zgodnie z opublikowanym wczoraj oficjalnym komunikatem Ministerstwa Finansów na temat wykonania budżetu państwa za okres styczeń - kwiecień 2019 r. - dochody państwa wyniosły blisko 130 mld zł i były wyższe od notowanych w analogicznym okresie roku ubiegłego o prawie 5 mld zł. Niestety wzrosły również wydatki. O ile w 2018 roku po czterech pierwszych miesiącach wynosiły one 115,8 mld zł, to w tym roku rząd zdołał wydać już ponad 130 mld zł.

Skąd wziął się tak istotny wzrost po stronie wydatków? Szczegółowa analiza nie pozostawia wątpliwości. Znacznie większe koszty generują w tym roku: 1) rozliczenia z budżetem Unii Europejskiej, 2) obsługa długu Skarbu Państwa oraz 3) obsługa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

O ile w ubiegłym roku w okresie od stycznia do kwietnia rząd na rozliczenia z budżetem ogólnym UE wydał 5,9 mld zł, to w tym roku kwota ta wzrosła do poziomu 9,3 mld zł (+3,4 mld zł). Podobnie było w przypadku kosztów obsługi zadłużenia. Na spłatę odsetek od długu rząd w ubiegłym roku wydał nieco ponad 8,5 mld zł. W tym roku przez pierwsze cztery miesiące odsetki od długu kosztowały nas już 11,3 mld zł (+2,8 mld zł). W przypadku dotacji dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (finansowa skarbonka ZUS) ubiegłoroczne wydatki w okresie styczeń - kwiecień wyniosły 7,8 mld zł. W tym roku było to już blisko 11,5 mld zł (+3,6 mld zł).

Efektem powyższego jest niewielki - póki co - deficyt budżetowy wynoszący 75,1 mln zł. Warto jednak zauważyć, że w ubiegłym roku po czterech pierwszych miesiącach rząd chwalił się nadwyżką budżetową w wysokości 9,3 mld zł. Dodatkowo należy wskazać, że z budżetowego punktu widzenia wszystkie "deficytogenne" wydatki dopiero będą miały miejsce (13-ste emerytury w maju, 500+ na pierwsze dziecko od lipca). To może oznaczać, że w kolejnym komunikacie resortu finansów deficyt budżetowy ulegnie znacznemu pogłębieniu.


Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Informacje z Polski Rząd znacznie więcej wydaje na UE, spłatę odsetek od długu i koszty emerytur. Efektem jest deficyt budżetowy