Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Polki i Polacy nie ufają mediom. Słusznie!
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 30 maj 2019 16:08 Napisał

Polki i Polacy nie ufają mediom. Słusznie!

znalezione w sieci znalezione w sieci fot Tadeusz Klubiś

56 proc. ankietowanych uważa, że większość mediów w Polsce jest stronnicza, 27 proc. jest przeciwnego zdania. Wiarygodność programów informacyjnych oceniana jest bardzo nisko.

Raport, który powstał po niedawnym badaniu CBOS dot. stosunku do mediów głosi, że 58 proc. respondentów czerpie informacje o wydarzeniach z kraju i ze świata z telewizji, 27 proc. z internetu, 9 proc. z radia i tylko 2 proc. z prasy.

Jeśli chodzi o telewizję, 54 proc. badanych wskazuje Polsat jako stację gdzie najchętniej oglądają programy informacyjne oraz publicystyczne. Na drugim miejscu wskazano TVP1 – 53 proc. oraz TVN – 48 proc. Kanały informacyjne – TVN24 oraz Polsat News uzyskały wskazania na poziomie około 30 proc.

Autorzy raportu z badania podkreślają, że wybór określonej stacji telewizyjnej jest ściśle skorelowany z deklarowanymi poglądami politycznymi i preferencją partyjną.

„Programy TVN oraz TVN24 częściej niż pozostali wybierają badani identyfikujący się z lewicą, programy telewizyjnej Jedynki oraz TVP Info – respondenci utożsamiający się z prawicą, a Wydarzenia i inne programy Polsatu – ankietowani o poglądach centrowych. W potencjalnych elektoratach partyjnych programy informacyjne TVN częściej wybierają wyborcy PO i PSL, a TVN24 – wyborcy PO. Z kolei na programy w telewizji publicznej najczęściej decydują się zwolennicy PiS. Natomiast Wydarzenia i inne programy Polsatu równie często wybierane są przez zwolenników PiS i PO, a relatywnie najczęściej przez sympatyków ruchu Kukiz’15 i Wiosny” – podaje CBOS.

Badanie obejmowało również kwestię oceny wiarygodności programów informacyjnych i publicystycznych w telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP Info), TVN (TVN, TVN24), Polsacie (Polsat, Polsat News) i TV Trwam. Spodziewanie najgorzej w tym rankingu wypada telewizja publiczna. Blisko 40 proc. badanych stwierdza, że nie jest to medium wiarygodne. O TVN i TVN24 uważa tak prawie 30 proc., a o Polsat i Polsat News niemal 20 proc. Dodatkowo, ponad połowa ankietowanych deklaruje, iż ich zdaniem media nie zachowują bezstronności.

Z portali internetowych objętych badaniem najlepszą oceną cieszy się Interia.

„Niemal wszyscy badani (92 proc.) uważają, że, aby wyrobić sobie zdanie na temat bieżących wydarzeń, należy korzystać z różnych źródeł informacji, a ogromna większość (80 proc.) twierdzi, że przekaz w różnych mediach na temat tych samych wydarzeń jest tak różny, że nie wiadomo, gdzie ukryta jest prawda” – czytamy m. in. w raporcie.

Wydaje się, że to właśnie jest najbardziej optymistyczną konstatacją wynikającą z omawianego badania CBOS dotyczącego stosunku do mediów – obywatelki i obywatele nie wierzą jednej narracji, szukają alternatywnych punktów widzenia.

 

Źródło: Strajk.eu


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Informacje z Polski Polki i Polacy nie ufają mediom. Słusznie!