Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Skandaliczne słowa izraelskiego ministra o Polakach. MSZ nadal czeka na przeprosiny
Kategoria: Informacje z Polski   Poniedziałek, 10 czerwiec 2019 13:04 Autor: Andreas

Skandaliczne słowa izraelskiego ministra o Polakach. MSZ nadal czeka na przeprosiny

Jacek czaputowicz Jacek czaputowicz Kancelaria Premiera/Flickr/Public Domain

Nie zmieniamy naszej negatywnej opinii o słowach Israela Katza. Nadal oczekujemy na przeprosiny – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt” dziennikarz portalu wPolityce.pl spytał szefa polskiego MSZ, „czy po serii gorących konfliktów na linii Polska-Izrael, dochodzą jakieś sygnały o chęci porozumienia, czy nadal strona polska oczekuje na przeprosiny za wspomniane słowa”?

Mowa o skandalicznej wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza, który w lutym, tuż po objęciu funkcji, komentując słowa premiera Netanjahu o „kolaboracji Polaków z nazistami podczas Holokaustu”, wypowiedział się publicznie na temat „polskiego antysemityzmu wyssanego z mlekiem matek” i „kolaboracji Polaków z nazistami”.

„Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – red.), któremu Polacy zamordowali ojca, „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych” – powiedział Katz.

Słowa izraelskiego ministra odbiły się szerokim echem w Polsce i za granicą, wypowiedź dyplomaty krytykował nie tylko polski rząd, ale też Żydzi mieszkający w Polsce, a stosunki polsko-izraelskie pogorszyły się. Odwołano też zaplanowany w Izraelu szczyt Grupy Wyszehradzkiej.

Polska strona do tej pory nie otrzymała od Israela Katza przeprosin za tamte słowa.

Jeśli chodzi o nasze relacje z Izraelem, to nic się nie zmieniło. Nie akceptujemy słów ministra spraw zagranicznych Israela Katza dotyczące „wrodzonego antysemityzmu”. Są to dla nas słowa obraźliwe – powiedział minister Czaputowicz.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(16 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 10 czerwiec 2019 10:08
alexjones.pl Informacje z Polski Skandaliczne słowa izraelskiego ministra o Polakach. MSZ nadal czeka na przeprosiny