Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski W 2018 r. do Polski sprowadzono z zagranicy aż 434,4 tys. ton śmieci. To trzy razy więcej niż w 2015 r.!
Kategoria: Informacje z Polski   Środa, 19 czerwiec 2019 16:08 Napisał

W 2018 r. do Polski sprowadzono z zagranicy aż 434,4 tys. ton śmieci. To trzy razy więcej niż w 2015 r.!

W 2018 r. do Polski sprowadzono z zagranicy aż 434,4 tys. ton śmieci. To trzy razy więcej niż w 2015 r.! foto: niewygodne.info.pl

Choć wydaje się to być nieprawdopodobne, to do naszego kraju z roku na rok importuje się coraz więcej śmieci z innych państw Europy i świata. O ile jeszcze w 2015 roku do Polski sprowadzono "tylko" 154 tys. ton odpadów, to już w 2018 roku ilość importowanych śmieci wzrosła do poziomu 434,4 tys. ton! To oznacza skok o 281 proc.! Zdecydowanie najwięcej śmieci zwożą do nas Niemcy. W ubiegłym roku było to ponad 250 tys. ton. odpadów. Uwzględniając powyższe nie powinno nas dziwić, że w ciągu ostatnich 2 lat w Polsce doszło do kilkudziesięciu pożarów składowisk śmieci...

Pisałem o tym jakiś czas temu, ale w kontekście najnowszych danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) dotyczących importu śmieci do Polski nie zaszkodzi powtórzyć: Większość bogatych państw, które mają problem z nadprodukcją śmieci (szczególnie tych plastikowych), stosuje kompletnie nieekologiczne rozwiązanie polegające na wykorzystaniu posiadanego kapitału i przerzuceniu ciężaru odpowiedzialności za wyprodukowane śmieci na inne, zdecydowanie biedniejsze kraje. Polega to na tym, że państwa, gdzie deficyt pieniądza jest większy, decydują się zdegradować własne środowisko i przyjmują do siebie zużyte materiały i tworzywa sztuczne wyprodukowane przez bogatsze społeczeństwa.

Dane GIOŚ nie pozostawiają wątpliwości - do Polski z roku na rok sprowadza się coraz więcej śmieci z zagranicy. Jeszcze w 2015 roku do naszego kraju wwieziono 154 tys. ton odpadów. Rok później było to już 256 tys. ton. W 2017 roku rosnące tempo importu odpadów nie zwolniło i trafiło do nas 378 tys. ton śmieci. Absolutny rekord odnotowano jednak w 2018 roku, kiedy do Polski sprowadzono z zagranicy aż 434 tys. ton śmieci. Zdecydowana większość odpadów i zużytych materiałów pochodziła z Niemiec.

W kontekście powyższego pojawia się pytanie - dlaczego do Polski importuje się aż tyle śmieci? Odpowiedź jest prosta - bo tak niestety wygląda współczesna "polityka ekologiczna" bogatych państw zachodnioeuropejskich w zakresie odpadów. Takie kraje jak Niemcy czy Wielka Brytania wykorzystują fakt, iż firmy z Polski - za pieniądze - chcą składować u siebie śmieci, z którymi w miejscu ich wyprodukowania (czyli na Zachodzie) nie ma co zrobić. Póki takie możliwości będą istniały, póty import śmieci do Polski na masową skalę będzie nadal kontynuowany.

Uwzględniając powyższe nie ulega wątpliwości, że nasz kraj - jeśli jest to możliwe - powinien zamknąć granice dla sprowadzanych z zewnątrz odpadów, a tym samym uciąć fikcyjną politykę ekologiczną państw zachodnioeuropejskich, która sprowadza się do przerzucania śmieci poza granice "starej UE". Wszak jeśli bogaci urządzają śmietnik u biednych, gdyż sami nie chcą się struć i wolą, aby środowisko ulegało degradacji w innym państwie, to takie zachowanie nie ma nic wspólnego z ekologią.

 

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Informacje z Polski W 2018 r. do Polski sprowadzono z zagranicy aż 434,4 tys. ton śmieci. To trzy razy więcej niż w 2015 r.!