Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Zerowy podatek PIT dla młodych.
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 27 czerwiec 2019 13:05 Autor: Andreas

Zerowy podatek PIT dla młodych.

Zerowy podatek PIT dla młodych. Marco Verch/Flickr/CC BY 2.0 (4)

Ma to być, jak mówi premier, Mateusz Morawiecki, “bijąca po oczach propozycja dla tych, którzy zastanawiają się nad powrotem z zagranicy”.

Podatku dochodowego nie zapłacą osoby do 26. roku życia, zarabiające rocznie do 85 528 złotych brutto. Chodzi zarówno o przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, jak i przychodów z umów zlecenia.

Po raz pierwszy limit będzie zastosowany do przychodów uzyskanych od 1. stycznia 2020 r. Dla dochodów uzyskanych w 2019 r. limit rocznych zarobków, przy których nadal młode osoby nie będą płaciły podatku, będzie niższy i wyniesie 35 636,67 złotych.

“Chcemy, żeby jak najwięcej pieniędzy zostawało w waszych portfelach. Stąd zerowy PIT do 26. roku życia” – mówi premier. “Jeżeli wyborcy nam zaufają to chcemy w kolejnej kadencji robić jeszcze więcej, żeby preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców i dla młodych pracowników były szeroko zastosowane i wykorzystywane przez was” – kontynuuje.

W odpowiedzi na te działania szef Platformy Obywatelskiej – Grzegorz Schetyna – oznajmia: “Budżet nie ma pieniędzy, budżet zwiększa deficyt. Zadłużamy się coraz bardziej, a następne obietnice to obietnice składane po to, żeby oszukać Polaków w kampanii wyborczej i uzyskać ich głos.”

Obecnie projekt ustawy nie określa dokładnie, jakie korzyści wprowadzenie jej w życie miałoby przynieść gospodarce kraju. W zasadzie, może ona przynieść straty – zwłaszcza dla budżetu centralnego i samorządów. W ciągu 10 lat działania programu jego koszty wyniosą łącznie około 25,5 mld złotych (13,6 mld zł straci Skarb Państwa, 11,8 mld zł mniej –samorządy). Podczas gdy dla sfinansowania zwiększonych wydatków socjalnych potrzeba większych, a nie mniejszych podatków. Możliwe zatem, że m.in. z tego powodu składki ZUS dla przedsiębiorców wzrosną do rekordowej kwoty 1500 złotych.

 


Źródło: Parezja


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 27 czerwiec 2019 10:54
alexjones.pl Informacje z Polski Zerowy podatek PIT dla młodych.