Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Składka na ZUS skoczy do 1450 zł. Tymczasem w UK podstawowa składka na ZUS to jedynie 2,95 £ tygodniowo!
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 29 czerwiec 2019 11:02 Napisał

Składka na ZUS skoczy do 1450 zł. Tymczasem w UK podstawowa składka na ZUS to jedynie 2,95 £ tygodniowo!

Składka na ZUS skoczy do 1450 zł. Tymczasem w UK podstawowa składka na ZUS to jedynie 2,95 £ tygodniowo! bark/Flickr/CC BY 2.0

Choć wydaje się to być nieprawdopodobne, to jednak od przyszłego roku stanie się faktem. Otóż prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, o ile nie załapie się na żadne ulgi i zwolnienia, będzie musiał co miesiąc płacić blisko 1450 zł samych tylko składek ZUS! Do tego dochodzą jeszcze inne obciążenia (PIT & niska kwota wolna). Tymczasem w Wlk. Brytanii podstawowa składka na tamtejszy ZUS (tj. National Insurance) wynosi zaledwie 2,95 £ tygodniowo, albo nie ma jej wcale, gdy przedsiębiorca zarabia mniej niż równowartość ok. 29,5 tys. zł rocznie.

Według danych z ubiegłego roku, które ogłosiła polska minister przedsiębiorczości i technologii, nasi rodacy stworzyli na Wyspach już ponad 60 tys. firm. Dlaczego Polacy tak chętnie zakładają firmy w Wielkiej Brytanii? Na odpowiedź składają się dwa czynniki: Pierwszym z nich jest duża populacja osób urodzonych nad Wisłą w Wlk. Brytanii (na stałe mieszka tam ok. 1 mln obywateli Polski). Po drugie - prowadzenie biznesu na Wyspach jest bardzo opłacalne. Obciążenia fiskalno-ubezpieczeniowe są tam niskie lub bardzo niskie, a brytyjskie państwo wychodzi ze słusznego założenia, że jeśli przedsiębiorca nie zarabia wystarczająco, to nie musi płacić składek na ubezpieczenia czy podatku dochodowego.

Konieczność zapłaty składek na ubezpieczenie dla samozatrudnionych (tj. National Insurance - odpowiednik polskiego ZUS) pojawia się dopiero, gdy dana osoba osiągnie w ciągu roku zarobki min. 6205 £ (ok. 29,5 tys. zł). W takich okolicznościach jest zobowiązania płacić tygodniową składkę w wysokości 2,95 £ (nieco ponad 14 zł). W przypadku zarobków poniżej wspomnianego limitu (6205 £ w skali roku) nie ma obowiązku płacenia składek na National Insurance.

Gdy zarobki przekroczą pułap 8424 £ w skali roku (około 40,5 tys. złotych), to - oprócz składki podstawowe (tj. 2,95 £ tygodniowo) należy zacząć płacić dodatkową składkę w wysokości 9 proc. od nadwyżki powyżej 8424 £. Innymi słowy - prawdziwe składki na brytyjski ZUS zaczyna się płacić dopiero wtedy, gdy pojawiają się realne zarobki.

Podobnie ma się rzecz w przypadku podatku dochodowego (income tax). Przedsiębiorca w Wlk. Brytanii zapłaci go w danym roku podatkowym dopiero po osiągnięciu dochodu na poziomie 12500 £, czyli około 60 tys. złotych.

Tymczasem w Polsce składka na ZUS (o ile dany przedsiębiorca nie załapie się na żadne ulgi lub zwolnienia) wynosi obecnie 1316,97 zł. Od przyszłego roku ma zaś wzrosnąć (wg szacunkowych wyliczeń) do poziomu ok. 1445 zł. Dodatkowo - co do zasady - podatek PIT trzeba płacić już po osiągnięciu dochodu przekraczającego 3091 zł. Innymi słowy - kwota wolna od podatku w Wlk. Brytanii jest ponad 19. razy większa od kwoty wolnej obowiązującej w Polsce.

 

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(16 głosów)alexjones.pl Informacje z Polski Składka na ZUS skoczy do 1450 zł. Tymczasem w UK podstawowa składka na ZUS to jedynie 2,95 £ tygodniowo!