Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Sejm nie zajmie się Ustawą anty-447. Kuchcinski nie potrafił przeczytać nazwy JUST Act
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 20 lipiec 2019 10:02 Autor: Andreas

Sejm nie zajmie się Ustawą anty-447. Kuchcinski nie potrafił przeczytać nazwy JUST Act

Sejm nie zajmie się Ustawą anty-447. Kuchcinski nie potrafił przeczytać nazwy JUST Act znalezione w sieci

Sejm odrzucił w piątek wniosek o poszerzenie porządku obrad o pierwsze czytanie ustawa o ochronie własności RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego (tzw. ustawy anty-447). W trakcie głosowań doszło do zabawnej sytuacji – marszałek Kuchciński nie wiedział, jak przeczytać słowa „JUST Act 447”.

>W porządku obrad dzisiejszego posiedzenia Sejmu było głosowanie nad wnioskiem o uzupełnienie porządku dziennego o pierwsze czytanie projektu ustawy o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego, zgłoszonego przez klub Kukiz’15. Sejm odrzucił ten wniosek 234 głosami posłów PiS. „Za” głosowało 49 posłów a 138 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że I czytanie tego projektu miało się odbyć w Sejmie 15. maja, lecz Prawo i Sprawiedliwość zdjęło ten punkt z porządku obrad.

Do zabawnej sytuacji doszło podczas odczytywania nazwy amerykańskiej ustawy dotyczącej roszczeń żydowskich przez marszałka Kuchcińskiego. Marszałek wyłączył mikrofon i przez chwilę konsultował wymowę słów „JUST Act 447”. Następnie słowo „just” przeczytał zgodnie z wymową w języku angielskim a słowo „act” przeliterował po polsku. „Czytamy po polsku” – skomentował swoją gafę Kuchciński.

Zdaniem prezesa Ruchu Narodowego, posła Roberta Winnickiego ustawa nie trafi już w tej kadencji Sejmu pod obrady. „Na jesień rząd USA wyznaczył im [PiS-owi – red.] czas na rozpoczęcie realizacji roszczeń majątkowych” – przypomniał Winnicki. Poseł dodał, że marszałek Sejmu nałożył na niego karę finansową na upominanie się w maju o ustawę „anty-447”.

Jak pisaliśmy, projekt ustawy Kukiz’15 określa sposób postępowania władzy publicznej w przypadku zwrócenia się do Polski z roszczeniami ws. mienia bezdziedzicznego. Według treści ustawy, jest ono rozumiane jako „mienie należące do osób narodowości polskiej lub obywateli polskich innych narodowości, będących ofiarami zbrodni nazistowskich, do którego nie ma spadkobiercy ani zapisobiorcy”. W uzasadnieniu zaznaczono, że chodzi o roszczenia wysuwane w związku z amerykańską ustawą 447. Projekt zakłada, że w razie wystąpienia wobec Polski z roszczeniami ws. takiego mienia, Prokuratura Generalna ma niezwłocznie poinformować podmioty występujące z tymi roszczeniami o ich bezpodstawności. Natomiast w razie podjęcia próby zadośćuczynienia tym roszczeniom lub obejścia zakazu, groziłaby kara od 2 do 5 lat więzienia. Rząd do końca I kwartału każdego roku byłby też zobowiązany do przedstawiania parlamentarzystom informacji o podmiotach, które w roku poprzednim wystąpiły z roszczeniami, a także o „wszelkich rozmowach, jakie toczyli przedstawiciele RP z podmiotami mającymi siedzibę poza terytorium RP w zakresie roszczeń dotyczących mienia bezdziedzicznego”.Źródło: KRESY.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(12 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 20 lipiec 2019 10:02
alexjones.pl Informacje z Polski Sejm nie zajmie się Ustawą anty-447. Kuchcinski nie potrafił przeczytać nazwy JUST Act