Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Możemy pobić imigracyjny rekord
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 01 sierpień 2019 16:05 Autor: Andreas

Możemy pobić imigracyjny rekord

W maju w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych figurowało blisko 628 tysięcy obcokrajowców, co może oznaczać, że już w tym roku pobity zostanie rekord pod względem liczby zatrudnionych w naszym kraju imigrantów. Należy przy tym pamiętać, że mowa jedynie o osobach pracujących na umowach od których odprowadza się składki, stąd pracowników sezonowych oraz pracujących w szarej strefie jest jeszcze więcej.

O rosnącej liczbie obcokrajowców przebywających na terenie Polski i podejmujących tutaj pracę może świadczyć fakt, że w ubiegłym roku stanowili oni 3 proc. ogółu osób ubezpieczonych w ZUS-ie, natomiast w maju tego roku ich odsetek wynosił już blisko 4 proc. Wśród imigrantów zarobkowych odprowadzających składki dominują oczywiście osoby pochodzące z Ukrainy, które stanowią trzy czwarte ubezpieczonych.

Ogółem w rejestrach z maja bieżącego roku, w ZUS-ie ubezpieczonych było około 628 tys. obcokrajowców, a więc aż o jedną piątą więcej niż w analogicznym okresie sprzed roku. Warto podkreślić, że te statystyki nie dotyczą oczywiście imigrantów zatrudnionych na czarno, albo na umowie o dzieło, czyli pracujących bez konieczności płacenia podobnych świadczeń. Trend wzrostowy potwierdzają więc dane Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, według których do kwietnia bieżącego roku zarejestrowano blisko 570 tys. oświadczeń, a więc o 23 proc więcej niż przed rokiem.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż liczba obcokrajowców przyjeżdżających do Polski zwiększa się, chociaż rządzący w ostatnich miesiącach mieli znacznie utrudnić możliwość znalezienia pracowników z zagranicy. Między innymi z powodu takiej polityki na razie nie ma mowy o wprowadzeniu ustawy o instytucjach pracy, która pozwalałaby na wydłużenie do 12. miesięcy możliwości pracowania przez obcokrajowców na podstawie prostego oświadczenia.

Na podstawie: forsal.pl.Źródło: AUTONOM.PL 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Czwartek, 01 sierpień 2019 16:53
alexjones.pl Informacje z Polski Możemy pobić imigracyjny rekord