Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Dwie wersje prawdy? Kompilacja dwóch wiadomości o obchodach rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 08 sierpień 2019 10:02 Autor: Andreas

Dwie wersje prawdy? Kompilacja dwóch wiadomości o obchodach rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej

Dwie wersje prawdy? Kompilacja dwóch wiadomości o obchodach rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej Pedro Ribeiro Simões/Flickr/CC BY 2.0

WERSJA PIERWSZA (www.bibula.com)

Naczelny rabin Polski obraził się za zaproszenie go na uroczystości państwowe

Próby dezawuowania rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej NSZ, którym nadano charakter państwowy, podjęła lewica. Szkoda, że w taką awanturę wszedł i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Wszak to owa „wyklęta” jednostka wyzwalała rodaczki rabina w obozie w Czechach.

Dość obraźliwy dla władz RP list rabina zamieściła nie bez satysfakcji „Gazeta Wyborcza”. Poniżej treść, a ocenę pozostawiamy czytelnikom:

„Szanowny Pan Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Szanowny Panie Ministrze,

Odsyłam Panu otrzymane zaproszenie na uroczystości pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, z okazji 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami. Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę.

Szalom,

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski
Do wiadomości:
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej”

Trudno zrozumieć dlaczego uczczenie walki i poświęcenia NSZ obraża „wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami”. Nie można też zrozumieć dlaczego zaproszenie na państwowe uroczystości jest „osobistą zniewagą” dla rabina. Może, gdyby duchowni judaizmu nie czerpali wiedzy o Polsce akurat z tej „Gazety”, widzieliby Polskę bardziej normalnie.

Brygadzie zarzuca się „kolaborację” z Niemcami. Tymczasem był to tylko co najwyżej, czasowy rozejm. Prawdziwymi kolaborantami w tej wojnie i to dość długo była za to sowiecka armia czerwona, którą Izrael zaprasza dziś na uroczystości wyzwolenia obozu w Oświęcimiu.

Za: Najwyższy Czas! (07/08/2019)


Źródło: BIBUŁA.com

 

=============================
WERSJA DRUGA (www.strajk.eu)

Rabin Polski zaproszony na imprezę ku czci hitlerowskich kolaborantów. „To osobista zniewaga”

Bezczelne zachowanie otoczenia prezydenta. Do Michaela Schudricha wysłano zaproszenie na uroczystości rocznicowe Brygady Świętokrzyskiej – jedynej polskiej formacji zbrojnej, która podczas II Wojny Światowej otwarcie współpracowała z nazistami. Rabin oczywiście odmówił.

„Odsyłam Panu otrzymane zaproszenie na uroczystości pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, z okazji 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Zorganizowanie tych uroczystości znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami. Zaproszenie mnie do wzięcia w nich udziału traktuję jako osobistą zniewagę” – napisał Michael Schudrich.

Naczelny rabin Polski odesłał zaproszenie od osoby, od której je otrzymał. Za ustalanie listy gości odpowiedzialny był szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Kancelaria Prezydenta miała jednak wgląd do tego rejestru, jak zwykle w sytuacjach gdy prezydent obejmuje dane wydarzenie patronatem. Żadnego z urzędniku, ani też Andrzeja Dudy nie poruszyło wysłanie zaproszenia do żydowskiego duchownego.
Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych to jedna z najbardziej haniebnych organizacji militarnych w historii polskiego oręża. Jej członkowie – wyposażeni w niemiecką broń, amunicję oraz system łącznościowy prowadzili działania uderzające w odradzające się państwo polskie. Niszczyli infrastrukturę – szkoły, urzędy, fabryki, a także, zrzucani przez nazistowskie samoloty, dokonywali akcji dywersyjnych na tyłach Armii Czerwonej. Część z kolaborantów odbyła szkolenie w ośrodku RSHA (Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) w okupowanej przez hitlerowców Pradze. Następnie, przeszkoleni bojownicy, byli przerzucani na terytorium Polski.

„Współpraca [NSZ] z Gestapo była w zasadzie jawna i poszczególni dowódcy nie kryli się z tym, że otrzymują broń i amunicję do walki z komuną od władz okupacyjnych” – pisał szef wywiadu Inspektoratu Kieleckiego Armii Krajowej.

Niewygodne fakty o Brygadzie Świętokrzyskiej uznają nawet prawicowi historycy. „Informacji i opinii dowódców AK i ludowców o NSZ nie da się zbyć stwierdzeniem, że to „komunistyczna propaganda”. W świetle tych przekazów Brygada nie chroniła polskiej wsi przed bandytami i Niemcami, lecz przeciwnie – to wieś trzeba było chronić przed partyzantami z tej jednostki” – komentował w 2018 roku dr hab. Rafał Wnuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

„W późniejszych latach kombatanci Brygady wielokrotnie zwracali się do rządu emigracyjnego o status byłych żołnierzy WP, co oznaczałoby zrównanie ich z kombatantami z AK. Wnioski te były konsekwentnie odrzucane” – wspomina dr Wnuk.

Obecna władza uważa dorobek Brygady Świętokrzyskiej za powód do narodowej dumy. We wrześniu 2017 roku, większość sejmowa przyjęła przez aklamację uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Dokument, zawierał wzmiankę o tym, że Brygada Świętokrzyska „dobrze zasłużyła się Ojczyźnie”, a jej członkowie „nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy”.

Zaproszenie wysłane do rabina to porażająca niezręczność, biorąc pod uwagę, że w Brygadzie Świętokrzyskiej prominentną rolę odgrywały takie osoby jak Hubert Jura „Tom”, pośrednik pomiędzy formacją a Gestapo, odpowiedzialny za mordy na ukrywających się Żydach, skazany przez AK na karę śmierci za kolaborację z niemieckim okupantem.

 

 

Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 08 sierpień 2019 09:00
alexjones.pl Informacje z Polski Dwie wersje prawdy? Kompilacja dwóch wiadomości o obchodach rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej