Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Prezydent Duda dla "Bilda": Reparacje to kwestia moralności - wystawimy rachunek za straty
Kategoria: Informacje z Polski   Poniedziałek, 02 wrzesień 2019 12:00 Napisał

Prezydent Duda dla "Bilda": Reparacje to kwestia moralności - wystawimy rachunek za straty

Prezydent Duda dla "Bilda": Reparacje to kwestia moralności - wystawimy rachunek za straty Lukas Plewnia/Flickr/CC BY-SA 2.0 (4) AD

Reparacje wojenne od Niemiec są kwestią odpowiedzialności i moralności. Wojna wyrządziła Polsce olbrzymie szkody. Sprawą oszacowania strat zajmuje się polski parlament i to on wystawi rachunek – powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z niemiecką gazetą „Bild”.

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla niemieckiej gazety „Bild”, Prezydent RP Andrzej Duda był pytany m.in. o sprawę reparacji, jakich Polski domaga się od Niemiec w związku ze stratami poniesionymi w czasie II wojny światowej. Polski prezydent przypomniał, że były one ogromne, dodając, że dla Polski wojna i jej skutki zakończyły się dopiero w 1989 roku.

„Nigdy nie zapomnieliśmy o historii. Ale Niemcy i Polska całkowicie pojednały się” – podkreślił. Odnosząc się do samej kwestii reparacji Duda powiedział, że są one „kwestią odpowiedzialności i moralności”, zaś „wojna, o której dziś mówimy, wyrządziła Polsce olbrzymie szkody”. Zaznaczył też, że sprawą oszacowania strat zajmuje się polski parlament i to on „wystawi rachunek”. Dodał jednak, że straty, jakie poniosła Polska, nigdy nie zostały wyrównane.

„Pozwólmy jednak na podjęcie decyzji ekspertom. Jestem pewien, że znajdziemy rozwiązanie” – zaznaczył Andrzej Duda.

W rozmowie z „Bildem” polski prezydent ponownie skrytykował budowę gazociągu Nord Stream 2, forsowaną przez Niemcy. Uważa, że projekt ten narusza interesy Polski i całej Europy Środkowej.

Odnośnie kwestii bezpieczeństwa, Dudę zapytano, czy Polska mogłaby zaoferować Niemcom utworzenie „Fortu Merkel”, na wzór zaoferowanego Amerykanom „Fort Trump”.

„Polacy z pewnością nie mieliby nic przeciwko rozszerzeniu niemieckiej obecności w ramach NATO” – odparł. Zaznaczył, że w Szczecinie istnieje już teraz Korpus Połnoc-Wschód, którym do niedawna kierował niemiecki dowódca.

Andrzej Duda mówił też, że powstałe po 1989 roku partnerstwo i przyjaźń polsko-niemiecka „nie mają sobie równych”, a „Niemcy są nam rzeczywiście bliskie”. Polski prezydent zauważył przy tym, że w gronie przedsiębiorstw wyróżnianych na wniosek związku zawodowego Solidarności za przyjazną postawę wobec pracowników, zawsze są obecne niemieckie firmy.

Przypomnijmy, że w piątek w Waszyngtonie korespondent Polskiego Radia w USA, Marek Wałkuski, zapytał prezydenta Donalda Trumpa o to, czy popiera polskie żądania dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Trump odpowiedział: – To sprawa między Niemcami a Polską. Mam dobre stosunki z oboma krajami. Dał tym samym do zrozumienia, że w tej sprawie nie zamierza zajmować jednoznacznego stanowiska ani opowiadać się po którejś ze stron.

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, sejmowy raport ws. odszkodowań od Niemiec za straty z czasów II wojny światowej jest już gotowy, a kwotę reparacji względem Polski oszacowano na 850 mld dolarów. Według aktualnej wersji, raport zespołu posła Arkadiusza Mularczyka z PiS ma zostać opublikowany po wakacjach, prawdopodobnie 1 września. Jeden z niemieckich posłów nieoficjalnie skomentował to jako „prowokację”.

dw.com / Kresy.pl

 

Źródło: KRESY.PL

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Informacje z Polski Prezydent Duda dla "Bilda": Reparacje to kwestia moralności - wystawimy rachunek za straty