Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski W Polsce będzie ćwiczyć 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 12 wrzesień 2019 15:07 Autor: Andreas

W Polsce będzie ćwiczyć 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy

W Polsce będzie ćwiczyć 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy U.S. Army Alaska (USARAK)/Flickr/CC BY 2.0

Generał Zbigniew Powęska, szef Zarządu Logistyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego poinformował ilu amerykańskich żołnierzy weźmie udział w przyszłorocznych ćwiczeniach na terytorium Polski.

Gen. Powęska wypowiadał się na temat mających się odbyć w przyszłym roku ćwiczeń wojskowych DEFENDER-20 na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony. Obrady były poświęcone, jak informuje telewizja Polsat News, systemowi umożliwiającemu przyjęcie i wsparcie sił NATO na terytorium naszego kraju, w sytuacji zagrożenia ze strony zewnętrznego agresora, czyli tak zwanemu HNS (Host Nation Support). To właśnie gen. Powęska jest jego koordynatorem w ramach Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Gen. Powęska twierdził, że Polska jest gotowa do realizowania HNS, a przy tym poinformował o manewrach jakie mają się odbywać w przyszłym roku na terenie naszego państwa. Od marca do sierpnia weźmie w nich udział pięć brygad amerykańskich – tym trzy brygady bojowe i dwie brygady zabezpieczenia. Łącznie to około 20 tys. żołnierzy, którzy przybędą wraz z 6 tys. pojazdów. Gen. Powęska uznał, że będzie to „największy sprawdzian polskich sił zbrojnych” w zakresie możliwości przyjęcia obcej armii na naszym terytorium. Dodał, że w ćwiczeniach DEFENDER-20 wezmą udział żołnierze także z innych państw NATO.

„To będziemy realizowali w przyszłym roku i sprawdzimy ten system HNS, w różnych konfiguracjach. Zarówno przyjęcia, zabezpieczenia pobytu, jak i wycofania tych sił do miejsc ich stacjonowania. Chcę podkreślić, że ten system był wielokrotnie trenowany i ćwiczony, i zapewniam, że również w tym ćwiczeniu to wyjdzie” – cytuje PAP.

Wojskowi przyznają jednak, że konieczny jest rozwój niektórych dróg samorządowych, które mają znaczenie militarne. By ułatwić transport koleją PKP zakupiło natomiast 100 platform kolejowych do przewozu ciężkiego sprzętu wojskowego. Polska chce także zgłosić około 180 projektów infrastrukturalnych – morskich, kolejowych i drogowych do sfinansowania ze środków UE w ramach konkursu ogłaszanego przez Komisję Europejską. Łączna kwota potrzebnych środków to 6,5 mld euro.

 

Źródło: KRESY.PL

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 12 wrzesień 2019 10:27
alexjones.pl Informacje z Polski W Polsce będzie ćwiczyć 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy