Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski 32 samoloty F-35 za 6,5 mld USD?
Kategoria: Informacje z Polski   Poniedziałek, 16 wrzesień 2019 09:01 Autor: Andreas

32 samoloty F-35 za 6,5 mld USD?

32 samoloty F-35 za 6,5 mld USD? Forsvarsdepartementet/Flickr/CC BY 2.0 F-35

32 samoloty F-35 za 6,5 mld USD to dowód na to, że nasz rząd podchodzi bardzo poważnie do kwestii bezpieczeństwa. Mówimy o zakupie najnowocześniejszego i najbardziej technicznie i systemowo zaawansowanego samolotu z arsenału amerykańskiego lotnictwa. Wraz z maszynami mamy zakupić potrzebne pakiety części zapasowych, szkolenia i elementy uzbrojenia. Otrzymamy kompletny system, pozwalający na eksploatację tego systemu uzbrojenia.

Ten samolot to istotny krok w rozwoju lotnictwa, głównie ze względu na sieciocentryczność i zdolności do gromadzenia, obróbki i przekazywania informacji. W tym kontekście, to co przygotowali Amerykanie, jest czymś więcej, niż jedynie maszyną latającą, w której zmysły pilota wspiera np. radar i inne systemy uzbrojenia. W przypadku F-35 mówimy o kompleksowym wkomponowaniu całej logiki użycia samolotów, jako środków walki – w środowisko oparte na informacji. Ujawnione możliwości tej maszyny, sama filozofia użycia są przełomowe i niezwykle obiecujące. To nowa jakość w lotnictwie bojowym.
Przy czym jest to nowa maszyna, jeszcze zmagająca się z chorobami wieku dziecięcego. Czasami zawodzi awionika, czasami hydraulika, słychać o pękających płatowcach (elementach nośnych), czy też po prostu zdarzają się błędy w oprogramowaniu. To zupełnie normalne w nowej konstrukcji latającej, należy mieć świadomość, że każda nowa konstrukcja lotnicza jest niezmiernie skomplikowana, a stopień złożoności przekracza zdolności pojmowania rzeczywistości przez laików.

Z powyższych powodów, cena około 200 mln USD za egzemplarz, nie jest w tym przypadku czymś zaskakującym. Producent i kooperanci, wydali olbrzymie pieniądze, żeby opracować tę konstrukcję. Jeżeli nie ma się umiejętności i zasobów pozwalających na samodzielne opracowanie, chociażby samolotu poprzedniej generacji, to zakup gotowej maszyny jest czymś naturalnym.

To smutne, że nasz kraj mający tak fantastyczne korzenie w lotnictwie, jak również zdolny do produkcji dużej ilości samolotów odrzutowych, które były adekwatne do technologii lotniczej okresu swojej epoki, obecnie nie jest w stanie wyprodukować niczego sensownego co może latać i walczyć w powietrzu. Doszło do totalnych zaniedbań w dziedzinie rozwoju technologii lotniczej, co więcej – olbrzymi potencjał kilku ostatnich dekad został zmarnowany lub wyprzedany za grosze. Niestety pewnych rzeczy, które zaprzepaszczono w czasach, w których samoloty „liczono”, jeszcze za pomocą prostych komputerów i suwaków logarytmicznych – są dzisiaj nie do nadrobienia. Oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych, jednak koszty, w tym koszty czasu, jakie trzeba ponieść wywołałyby szok.

Dobrze, że nasz kraj aspiruje do tak ultra nowoczesnego uzbrojenia, trzeba mieć jednak świadomość, że jeżeli poszukujemy optymalizacji w uzbrojeniu na zasadzie porównania stosunku „poniesionego kosztu”, do „możliwego uzysku” – to nie jest najlepszy wybór. W praktyce bowiem, te samoloty, praktycznie 4 razy droższe od F-16, które kupił nasz kraj – nie dadzą nam takiego samego potencjału, jakbyśmy kupili około 120 tych maszyn starszej generacji. Oczywiście najnowsze wersje F-16 są jeszcze droższe, należy się liczyć z ceną około 100 mln USD za samolot wraz z potrzebym oporządzeniem. Jednak, to nadal praktycznie połowę taniej, niż cały system uzbrojenia jakim jest F-35. Nie da się prosto ocenić, czy 32 samoloty F-35 będą dla nas większą korzyścią, niż 64 F-16. To kwestia rozważań dla specjalistów od organizacji i wykorzystania lotnictwa. Na pewno dobrze, że nowe samoloty będą interoperacyjne z samolotami USA i innych zachodnich sojuszników.

Z naszej perspektywy możemy rozważyć korzyści polityczne i gospodarcze. Doświadczenia offsetowe po F-16 są żenujące, nie jesteśmy żadnym partnerem dla Amerykanów. Zresztą zmarnowaliśmy szansę, na chociaż symboliczny udział naszego przemysłu w produkowaniu tego – lub innych zachodnich konstrukcji lotniczych. Dlatego wszystko, co możemy to tylko kupować gotowe produkty, lekko dostosowywane do naszych potrzeb. To pozycjonuje nas w relacji klient – sprzedawca. A to oznacza mniej więcej tyle, że powinniśmy mieć prawo zgłaszać swoje wymagania i grymasić. Jak wygląda proces zakupu, było widać po pozycji pana Andrzeja Dudy w gabinecie owalnym.

 


Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 15 wrzesień 2019 20:45
alexjones.pl Informacje z Polski 32 samoloty F-35 za 6,5 mld USD?
Unable to open file!