Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje z Polski   Czwartek, 26 wrzesień 2019 16:08 Autor: Andreas

Absurd! Rządowa agencja radzi nie badać seniorów, bo można wykryć u nich schorzenia

Absurd! Rządowa agencja radzi nie badać seniorów, bo można wykryć u nich schorzenia labormikro/Flickr/CC BY-SA 2.0

Ministerstwo Zdrowia i podległa mu Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała kuriozalną opinię.

Obie te instytucje zablokowały program prowadzenia tzw. bilansu seniora w Warszawie. Badania profilaktyczne dla osób w wieku 70-80 lat nie uzyskały akceptacji MZ i wspomnianej Agencji. Uzasadnienie stanowiska jest żenujące. Pisza o tym dziennikarze portalu RMF24.

W opinii czytamy, m.in. że dobór grupy, która miałaby zostać takim badaniom poddana skutkować może „nadwykrywalnością poszczególnych jednostek chorobowych”. Wygląda to na zawoalowane stwierdzenie, że im więcej osób zostanie przebadanych – tym więcej chorób może zostać wykrytych. To z kolei, zdaniem specjalistów z Agencji i resortu zdrowia – może przyczyniać się do „pogłębienia trudności w dostępie do świadczeń NFZ” przez zwiększenie kolejek do specjalistów.

Dziennikarz RMF24 Mariusz Piekarski rozmawiała na ten temat z Rafałem Trzaskowskim, prezydentem stolicy. Urzędnik powiedział mu, że „kompletnie nie rozumie” uzasadnienia nadesłanego przez Ministerstwo i Agencję.

– Pieniądze są nasze, my pieniądze na to przewidzieliśmy. Tylko rząd się boi, że jeżeli się ludzie przebadają, to później będą chodzić do lekarza, co jest absurdalne, bo chodzi właśnie o to, żeby doprowadzić do sytuacji, w której profilaktyka będzie mogła być szybciej wykonana. Wszyscy specjaliści wiedzą, że to pomaga, jeżeli chodzi o obciążenie systemu zdrowia, bo to pomaga w szybkim wykrywaniu chorób i w rzetelnym podejściu do zdrowia. Rząd ma tutaj bardzo dziwne stanowisko, którego ja nie rozumiem – skomentował Rafał Trzaskowski.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(163 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 26 wrzesień 2019 08:41