Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Klapy rządu PiS: Atom, mieszkanie+, elektryczne auta. Świetnie ma się za to nepotyzm z kumoterstwem
Kategoria: Informacje z Polski   Sobota, 28 wrzesień 2019 12:04 Napisał

Klapy rządu PiS: Atom, mieszkanie+, elektryczne auta. Świetnie ma się za to nepotyzm z kumoterstwem

W 4 lata rządów PiS spółka odpowiedzialna za postawienie w Polsce elektrowni atomowej wydała kilkaset milionów złotych. Niestety, tak jak w 2015 roku nie znaliśmy daty rozpoczęcia budowy, tak w 2019 rok nadal nic nie wiemy. Kompletną klapą okazał się być program "Mieszkanie Plus", a o kasie utopionej w projekt polskiego auta elektrycznego nawet nie wspominam. Warto mieć świadomość, że rządy PiS to nie tylko wprowadzenie 500+ czy zwiększenie wpływów z VAT. To również powielenie rozwiązań w zakresie nepotyzmu i kumoterstwa, jakie widzieliśmy za czasów PO-PSL.

Niekompetencja i paraliż decyzyjny ekipy PO-PSL w/s pierwszej polskiej elektrowni atomowej był czymś trudnym do zniesienia. Realizacja programu "polskiej energetyki jądrowej" za czasów Tuska i Kopacz kosztowała setki milionów złotych, a jej efekty były mizerne. Z przejęciem władzy przez PiS wiązały się nadzieje, iż sprawa polskiej elektrowni atomowej w końcu ruszy z miejsca. Po 4 latach rządów ekipy Kaczyńskiego stwierdzić można jedno - paraliż decyzyjny trwa nadal (mimo, iż spółka odpowiedzialna za budowę elektrowni wciąż wydaje grube miliony złotych), a deficyty mocy zaczęliśmy likwidować masowym importem energii z... Niemiec!

Sprawa elektrowni atomowej to nie jedyna, w której ekipa PiS zaliczyła klapę. Kiedy w czerwcu 2016 roku rząd Beaty Szydło prezentował założenia do Narodowego Programu Mieszkaniowego "Mieszkanie plus" cała opozycja wyła ze strachu. Oto bowiem wydawało się, że problemy mieszkaniowe Polaków zostaną rozwiązane raz na zawsze. Rząd przewidywał, że rocznie będzie budował po kilkadziesiąt tysięcy mieszkań pod tani wynajem (10-20 zł za metr). Jeszcze w kwietniu 2018 roku Mateusz Morawiecki mówił o liczbie 100 tys. mieszkań, które miały powstać do końca 2019 roku. Rzeczywistość okazała się być zgoła odmienna. Według stanu na koniec sierpnia br. w ramach programu "Mieszkanie plus" wybudowano 887 mieszkań, a 663 było w budowie.

Rząd PiS przewidywał również, że jednym z "kół zamachowych" polskiej gospodarki oraz motorem innowacyjności będzie elektromobilność. W 2015 roku Mateusz Morawiecki prorokował, że do 2025 roku na polskich drogach jeździć będzie milion samochodów elektrycznych. W tym celu powołano nawet specjalną spółkę którą nazwano ElectroMobility Poland. Miała ona "stworzyć podstawy dla powstania nowego rynku w Polsce i stać się częścią globalnego przemysłu pojazdów elektrycznych".

Niestety także i na tym polu PiS odnotował klapę. Aby osiągnąć pułap miliona "elektryków" do 2025 roku, w tym roku zarejestrowanych powinno zostać w naszym kraju co najmniej 142 tys. tego rodzaju aut. Tymczasem przez cały ubiegły rok wydziały komunikacji zarejestrowały ich jedynie 0,6 tys. W tym roku rejestracji jest więcej, ale to nadal kilkadziesiąt razy mniej niż przewidywał Morawiecki. Efekt? W przyjętej w tym tygodniu "Strategii zrównoważonego rozwoju transportu 2030 r." czytamy, że aut elektrycznych w Polsce nie będzie milion, lecz 600 tys. i nie do 2025 a do 2030 roku. Powstaje pytanie - do czego potrzebna jest jeszcze spółka ElectroMobility Poland, na którą spółki Skarbu Państwa z branży energetycznej wyłożyły po kilkadziesiąt milionów złotych?

A propo spółek Skarbu Państwa - jedna rzecz się akurat PiS-owi udała w 100 procentach. To sprawa obsadzenia swoimi ludźmi wszelkich stołków, na których można zarobić konkretne pieniądze niewiele przy tym robiąc. W zakresie nepotyzmu i kumoterstwa PiS przejął najgorsze standardy po ekipie PO-PSL. Przez 4 lata mechanizmy obsadzania intratnych stanowisk nie zmieniły się ani trochę. Wciąż też nie ma obiecywanego przez PiS rejestru osób, które objęły etaty w rządowych spółkach i agencjach.

Idąc na wybory warto pamiętać, że PiS to nie tylko wprowadzenie 500+ czy zwiększenie wpływów z VAT. To również szereg kosztownych wtop oraz kompromitacji, które partia ta piętnowała, gdy była w opozycji. Gdy zaś przejęła władzę, to nagle przestała widzieć w tym coś złego.

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(21 głosów)alexjones.pl Informacje z Polski Klapy rządu PiS: Atom, mieszkanie+, elektryczne auta. Świetnie ma się za to nepotyzm z kumoterstwem