Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Rosja musi zapłacić Czeczenom
Kategoria: Informacje z Polski   Niedziela, 23 grudzień 2012 03:35 Napisał

Rosja musi zapłacić Czeczenom

Rosja musi wypłacić pięciu czeczeńskim rodzinom, ponad 500 tysięcy euro odszkodowania i zadośćuczynienia. Taki jest wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który po raz kolejny rozpatrzył skargi złożone przez Czeczenów. Po raz pierwszy Trybunał uznał, że skargi mają charakter systemowy i zalecił Rosji dokonanie zmian prawa w celu skutecznej ochrony praw człowieka i zahamowania lawiny skarg. Zdaniem sędziów, skarżący: rodzice, rodzeństwo i żony zaginionych, przedstawili spójne i zgodne relacje dotyczące uprowadzenia ich bliskich.

Przed dziesięciu laty mężczyźni zostali zabrani ze swoich domów przez zamaskowanych rosyjskich żołnierzy. Po czym zaginęli bez śladu. Pomimo licznych dowodów, iż uprowadzenia dokonały rosyjskie wojska, prokuratura nie przeprowadziła szczegółowych i skutecznych śledztw.

Sędziów Trybunału nie przekonały argumenty Moskwy. Stwierdzili, że rosyjska wersja wydarzeń jest sprzeczna z faktami i dowodami. Rosja – stwierdzili w wyroku – naruszyła cztery artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, między innymi prawa do życia, zakazu nieludzkiego traktowania, prawa do uczciwego śledztwa oraz poznania faktycznych przyczyn tragedii. Trybunał zwrócił się do Komitetu Ministrów o monitorowanie wprowadzenia w życie przez Rosję zaleceń zawartych w wyroku.


Źródło artykułu: Wolne Media » Wiadomości z kraju


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 24 grudzień 2012 01:55
alexjones.pl Informacje z Polski Rosja musi zapłacić Czeczenom